Podľa predbežných výsledkov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska, zisk bankového sektora vlani klesol takmer o 27 % na 465 mil. eur. Hlavný vplyv na tomto vývoji mala predovšetkým zvýšená tvorba opravných položiek. V minulom roku banky zvýšili tvorbu opravných položiek a rezerv v medziročnom porovnaní viac ako 2,3-násobne. Dôvodom tohto vývoja je podľa vyjadrení bankovej asociácie príprava na možný rast zlyhaných úverov v blízkej budúcnosti. Tie sa aktuálne pohybujú na úrovni 2,6 %.
Tempo medziročného poklesu sa však spomaľuje. Jedenásťmesačný zisk klesol o 29 %, v októbri to bol pokles o 34,7 %, v septembri o 36,9 % a v auguste o 43,1 %. Čistý úrokový výnos sektora klesol o 4 % na 1,655 mld. eur. Prepad zisku v prvom polroku bol dokonca tretí najprudší v EÚ. Čisté výnosy z poplatkov sa nezmenili, boli na úrovni 622 mil. eur. Úvery obyvateľstvu stúpli o 6,1 % a firiem o 2,2 %.
Úverovanie rástlo
Nové úvery na bývanie vlani vzrástli o 12 %. Ich úrokové sadzby klesli na 1 %, v prípade hypoték je sadzba podľa bankovej asociácie už dva mesiace pod jedným percentom. Objem nových úverov pre firmy stúpol o 22 % a v prípade malých a stredných podnikov sa objem zvýšil o 32,8 %.
Súčasná kríza, rovnako ako tá predošlá, ukázala, že slovenský bankový sektor je v dobrej kondícii a dokáže zvládnuť aj veľké šoky pre ekonomiku. Sektor podľa hovorkyne Tatra banky Zuzany Žiaranovej zvládol súčasnú pandémiu možno najlepšie z celej slovenskej ekonomiky. Aj stresové testovanie Národnej banky Slovenska potvrdilo, že banky sú na horšie časy dobre pripravené. Na rozdiel od minulej krízy banky v súčasnosti pokračujú vo financovaní podnikov a domácností, čo je podľa centrálnej banky podstatné pre ekonomické oživenie.