Člen predstavenstva zodpovedný za retailové bankovníctvo v Slovenskej sporiteľni Zdeněk Románek v rozhovore pre portál voFinanciach.sk a agentúru SITA hovorí tom, či je platenie mobilom bezpečné a aj o technologických trendoch v rámci bankovníctva. Taktiež predostrel víziu slovenského bankovníctva.
V rozhovore sa dozviete aj odpovede Zdeňka Románka na otázky:
- ako sa ujala služba Apple Pay
- kde všade sa dá platiť mobilom
- ako sa darí Georgeovi
Platenie mobilom
Aké sú skúsenosti s platením mobilom za posledný rok?
V našej banke ponúkame platby mobilom od februára minulého roku, kedy sme ako jedna z prvých bánk spustili službu Google Pay. V závere júna tohto roku sme tiež spustili platby cez Apple Pay, hneď v prvý deň ich príchodu na Slovensko. Mobilné platby v Slovenskej sporiteľni sú tak dostupné pre všetkých klientov, ktorí používajú oba hlavné operačné systémy. Už po prvých týždňoch používania vidíme na našich klientoch, že je to obrovská pozitívna zmena v komforte denného bankovníctva a to je pre nás veľmi dôležité.
Platia Slováci mobilom aj v zahraničí?
Platiť mobilom či hodinkami sa dá všade tam, kde prijímajú bezkontaktné platobné karty. A potvrdzujú to aj naše údaje – Slováci takto platia nie len doma, ale aj v zahraničí. Zaujímavé je, že to nie sú iba okolité krajiny, ale napríklad aj Kosovo či exotické, ako Kolumbia či Emiráty.
Zdeněk Románek odštartoval profesionálnu kariéru v roku 1999 v poradenskej spoločnosti KPMG. Po ročnom pôsobení v Revitalizační agentuře pracoval od roku 2001 vyše šesť rokov pre konzultačnú spoločnosť McKinsey & Company vo viacerých európskych krajinách. V roku 2007 prijal ponuku z Českej pojišťovny, ktorá je súčasťou Generali PPF Holding, kde zodpovedal za predaj, distribúciu či produktový manažment. Od roku 2013 riadil retail v Air Bank, ktorá je členom skupiny PPF. Od 15. júna 2015 sa stal členom predstavenstva Slovenskej sporiteľne.
Zdeněk Románek je absolventom Karlovej univerzity a Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Titul MBA získal vo Francúzsku na INSEAD Fontainebleau University.
Je predpoklad, že si Slováci obľúbia platenie mobilom rovnako, ako si obľúbili platenie s bezkontaktnými kartami?
Skutočne platí, že Slováci sú šampiónmi v platení bezkontaktnými kartami. Približne pred dvomi rokmi boli dokonca na prvom mieste na svete v počte bezkontaktných platieb na jednu kartu. A predpokladáme, že veľmi aktívne budú používať aj mobilné platby. Kto si raz vyskúša zaplatiť mobilom, tak pochopí. Platenie mobilom je neskutočné rýchle a pohodlné.
Je platenie mobilom bezpečné?
Samozrejme. Keďže pri platení mobilom neodchádzajú z telefónu údaje o platobnej karte (nie sú v ňom ani uložené) a súčasne sa pri platení používa aj overenie prostredníctvom PINu, odtlačku prsta alebo Face ID, platenie mobilom môžeme považovať za bezpečnejšie ako kartou. Naďalej však platí, že aj platby fyzickou kartou sú bezpečné.
Ako sa klienti Slovenskej sporiteľne zatiaľ zžili so službou Apple Pay?
Spustenie Apple Pay prebehlo podľa našich očakávaní, naši klienti ho prijali s nadšením. Už v prvom dni v priebehu ranných hodín sme ich mali niekoľko tisíc, ktorí s tým postupne začali aktívne platiť. Aktuálne máme už vyše 22 tisíc klientov. Aj naďalej ponúkame všetkým novým klientom účet zadarmo, vďaka čomu si Apple Pay môžu vyskúšať aj tí, ktorých banka to ešte neumožňuje.
Smerovanie bánk
Aké máte očakávania v súvislosti s budúcnosťou Slovenskej sporiteľne, ktorá bola doteraz radená skôr medzi tradičné kamenné banky?
Budúcnosť je v spojení pobočiek a digitálu. Slovenská sporiteľňa je najväčšia digitálna banka, počet používateľov Georgea prekročil hranicu 800 tisíc, polovica z nich používa aj mobilnú aplikáciu. Okrem silného digitálu môžu naši klienti využívať aj ďalšie kanály – najväčšiu pobočkovú a bankomatovú sieť, call centrum či finančných poradcov. Poradcovia v pobočkách využívajú na obsluhu a finančné poradenstvo klienta tablety. Ak by som to zhrnul, Slovenská sporiteľňa už dávno nie je iba kamenná banka.
Aké bude slovenské bankovníctvo o desať rokov?
Predpokladám, že na našom trhu bude menej bánk, dôjde k ich konsolidácii. Mobilné bankovníctvo bude hlavným, a pre mnohých ľudí aj jediným spôsobom, ako bankovať. Tiež si myslím, že veľa Slovákov bude mať svoju banku v smarthodinkách. A čím ďalej a častejšie budeme platiť a podpisovať platby iba odtlačkom prsta či pohľadom – napríklad svoju obľúbenú kávu si človek kúpi jednoduchým úsmevom do kamery.