Zástupcovia zamestnávateľov a odborárov už začali spolu rokovať o výške minimálnej mzdy na Slovensku na rok 2024. Sociálni partneri si vymenili svoje pohľady na sumu budúcoročných minimálnych hrubých zárobkov, k detailom sa však vyjadrovať nechcú.
Podľa zákonného automatu pritom musí suma minimálnej mzdy na budúci rok dosiahnuť najmenej 744 eur, teda 57 percent z priemernej mzdy za Slovensku za minulý rok. Záujmom zamestnávateľov a odborárov je dohodnúť sa tak, ako sa im to podarilo vlani.
Išlo o ich historicky prvú dohodu na sume minimálnej mzdy na nasledujúci rok. Minimálna mzda po tejto dohode stúpla z vlaňajších 646 eur na súčasných 700 eur, čo bolo o 9 eur viac, ako predpisoval zákon o minimálnej mzde.
Regionálne rozdiely
„Obe strany prezentovali svoje návrhy, ktoré momentálne vyhodnocujeme, preto sa k bližším detailom zatiaľ nebudeme vyjadrovať,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Miriam Filová.
Upozornila na to, že pri navrhovaní minimálnej mzdy treba brať do úvahy reálne možnosti všetkých zamestnávateľov tak, aby minimálna mzda bola zvládnuteľná pre firmy nielen na západnom Slovensku, ale aj východnom Slovensku, ktoré sa radí k problémovejším regiónom.
Platy v gastre sa zvýšili o 18 percent a v stavebníctve a ubytovaní sú nad tisíckou. Ako však zárobky ovplyvnila inflácia?
„Firma podnikajúca na východnom Slovensku, prípadne v menej rozvinutých okresoch, môže znášať zvyšovanie nákladov v súvislosti s minimálnou mzdou oveľa horšie ako firma na západnom Slovensku, ktorá si vyššie náklady dokáže premietnuť do vyšších cien,“ tvrdí.
Priestor na diskusiu
Úplne iná situácia je podľa hovorkyne na západe Slovenska, kde je nižšia miera nezamestnanosti, kde je aj viac pracovných ponúk, ako niekde v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti, kde firmy vnímajú každé jedno opatrenie zvyšujúce im náklady oveľa citlivejšie.
„Sme ešte len na začiatku, zatiaľ sme sa nedohodli. Priestor na diskusiu máme do 15. júla. Chceme ho využiť na to, aby sme naše pozície zladili a dospeli k dohode,“ povedal pre agentúru SITA generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.
Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) predpokladá, že rokovania budú pokračovať. „Naším záujmom je dohodnúť sa,“ zdôraznil pre agentúru SITA tajomník RÚZ Martin Hošták. Hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov SR Martina Nemethová dodala, že o výsledku rokovaní budú sociálni partneri informovať až po ich ukončení.
Zákon o minimálnej mzde
Dohodu o výške minimálnej mzdy na tento rok zamestnávatelia a odborári vlani predstavili 14. júla, teda deň pred zákonným termínom.
Zákon o minimálnej mzde totiž hovorí o tom, že zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov o minimálnej mzde na nasledujúci rok rokujú do 15. júla. Ak sa do tohto termínu dohodnú, suma najnižších hrubých zárobkov je určená ich dohodou.
Ak sa bilaterálne nedohodnú, sumu minimálnej mzdy na ďalší rok do 31. augusta prerokuje v tripartitnom zložení, teda aj za účasti zástupcov vlády, Hospodárska a sociálna rada. V prípade, že dohoda na sume minimálnej mzdy nenastane ani na rokovaní tripartity, podľa zákonného automatu musí predstavovať najmenej 57 percent z priemernej hrubej mzdy na Slovensku za minulý rok. Ide o spomínaných 744 eur.