Vdovský a sirotský dôchodok mesiace nevideli. Na účte som mala 12 eur a chceli vysvedčenia, hovorí jedna zo žien žiadateliek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze, peňaženka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ženy na Slovensku, ktoré prišli o manželov a zároveň sa musia starať o deti, niekedy čakajú na vybavenie sirotského a vdovského dôchodku mesiace. Je to spôsobené napríklad tým, že museli najprv čakať na termín v Sociálnej poisťovni. Upozorňuje TV Joj vo svojej reportáži na stránke Noviny.sk.

Najviac sa to dotýka tých žien, ktorým ostane zablokovaný manželov účet alebo sú na rodičovskej dovolenke. „V súčasnosti je zákonná lehota 60 dní, ktorá sa dá vo výnimočných prípadoch predĺžiť dokonca o ďalších 60 dní,“ uviedol minister práce Erik Tomáš.

Polroka odrezaná od financií

Jednou z nich bola aj pani Alica, ktorá sa spoliahala na rýchlu pomoc od štátu v podobe sirotského a vdovského dôchodku.

„Z minúty na minútu som sa ocitla v situácii, ktorú som si vôbec nevedela predstaviť,“ povedala pre televíziu vdova Alica, ktorá zostala v jedno ráno iba so svojím 4-ročným synom. „Som v tom momente mala na účte asi 12 eur. Vy vlastne reálne, zhruba polroka, zostanete odrezané od financií,“ dodala.

Na termín čakajú aj dva mesiace

Viaceré ženy šokovalo už len to, že aby si mohli podať žiadosť na Sociálnej poisťovni, museli čakať na termín približne dva mesiace. Že si mám v nedeľu v noci dať budík, na dvanástu a zaregistrovať sa na termín,“ povedala ďalšia zo žien pani Dáša.

„Sociálna poisťovňa robí maximum, aby vyplácala všetky dávky v zákonných lehotách. Aj príklad, ktorý datujete sa uvádza do roku 2023, kedy vieme, že ku koncu roka vznikol obrovský pretlak s predčasnými dôchodkami,“ ozrejmil Tomáš.

V súčasnosti si v Bratislave počkáte 21 až 32 dní, niektoré mestá majú voľný termín už budúci týždeň a napríklad v Košiciach nie je na stránke žiaden voľný termín.

Ministerstvo plánuje veľkú digitalizáciu

Ďalej tiež poukazujú na tortúru pri dokladovaní dokumentov. „Aj napriek tomu, že sa hovorí o informatizácii a že v našom štáte už je všetko dostupné. Chceli odo mňa vlastne vysvedčenia od 9. ročníka, cez strednú školu, vysokú školu, vojnu, potom všetky zamestnania,“ dodáva vdova Dáša.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR chce problém riešiť. Uviedlo, že existuje možnosť žiadať o preddavok a tiež plánuje veľkú digitalizáciu, ktorá by mala proces zrýchliť a zjednodušiť. Viac si prečítajte na stránke Noviny.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik Tomáš
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSociálna poisťovňa