Väčšina Slovákov zabúda na kontrolu a aktualizáciu svojho životného poistenia, čo môže významne ovplyvniť výšku poistného plnenia v náročných životných situáciách, ako sú závažné ochorenia či ťažké úrazy. Upozornil na to riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Patrik Szabó.
Zmeny vo finančnej situácii
„Mnohí si v minulosti uzavreli životné poistenie, ale dnes netušia, čo ich poistná zmluva obsahuje, aké riziká kryje a na aké sumy sú poistení. Bohužiaľ, môžu na to doplatiť pri nečakaných životných situáciách. Ak si klient svoje životné poistenie neaktualizuje a má ho nesprávne nastavené, tak až vo chvíli keď to bude najviac potrebovať, môže zistiť, že nemá nárok na poistné plnenie od poisťovne. Prípadne mu vyplatí sumu, ktorá mu dostatočne nepomôže a nepokryje jeho výpadok príjmu“ objasnil Szabó.
Študentky bez nemocenského poistenia nebudú mať nárok na tehotenské a materské dávky
Poistenie podľa odborníka, ktoré bolo postačujúce pred piatimi či desiatimi rokmi, už nemusí zodpovedať aktuálnym potrebám klientov. Vplyvom zmien vo finančnej situácii, výške príjmu, úverových záväzkov, inflácie a zvýšených nákladov na lieky či zdravotné pomôcky by mali klienti svoje poistenie pravidelne aktualizovať.
Zisk poisťovní vlani rástol, prispelo k tomu najmä životné poistenie
Poisťovne vlani vyplatili tisícky poistných plnení v celkovej sume niekoľko miliónov eur. Napríklad Uniqa vyplatila viac ako 370-tisíc eur klientom na dlhodobej PN.
Výhoda životného poistenia
„Z pripoistenia kritické ochorenia až dve tretiny poistných plnení smerovalo onkologickým pacientom, pričom najvyššia suma 50 tisíc eur bola vyplatená klientovi s leukémiou,“ dodal expert.
Szabó tiež zdôraznil potrebu správneho nastavenia životného poistenia, ktoré by malo reflektovať rodinnú situáciu, príjem, povolanie a finančné záväzky klienta.
„Pri veľkých rizikách, ako sú kritické ochorenia, trvalé následky či invalidita, odporúčam nastaviť poistnú sumu tak, aby pokryla aspoň dva roky výpadku príjmu,“ odporučil odborník.
Pripomenul, že kontrolu životného poistenia by mali ľudia vykonávať najmenej raz za dva až tri roky alebo pri významných životných zmenách. Výhodou životného poistenia je jeho flexibilita, čo umožňuje úpravy pripoistení aj poistných súm počas trvania zmluvy.
„Skúsený finančný maklér detailne pozná podmienky jednotlivých poisťovní na trhu a odporučí najvhodnejšiu možnosť podľa zdravotného stavu klienta. Po úprave poistenia sa môže výška poistného mierne zvýšiť, ostať rovnaká alebo dokonca znížiť,“ uzavrel Szabó