Zisk poisťovní vlani rástol, prispelo k tomu najmä životné poistenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
poistenie, poistka
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Minuloročný zisk komerčných poisťovní medziročne vzrástol. Prispelo k tomu podľa Národnej banky Slovenska najmä životné poistenie a investičná činnosť poisťovní. Čistý zisk sektora medziročne stúpol o 10,1 % na 193 mil. eur.

Z odvetví životného poistenia bolo dominantným faktorom rastu zdravotné poistenie. Medziročne vykázalo prírastok poistného o 23,4 %. Význam tohto odvetvia dlhodobo rastie.

Predpísané poistné v životnom poistení

Za uplynulých sedem rokov vzrástol jeho podiel zo 4 % na 18 % na objeme poistného všetkých odvetví životného poistenia. Naopak, tradične významné odvetvia klasického a investičného životného poistenia spolu zaznamenali v roku 2023 pokles predpísaného poistného. Predpísané poistné v životnom poistení ako celku medziročne vzrástlo o 2,2 %.

Výsledok neživotného poistenia sa medziročne nezmenil. Predpísané poistné stúplo o 5,6 %, a to najmä vďaka poisteniu majetku a havarijnému poisteniu. Priemerné poistné na jednu zmluvu neživotného poistenia pritom vzrástlo len mierne. Výnimkou bolo odvetvie povinného zmluvného poistenia, kde klienti v priemere na jednu zmluvu zaplatili o niečo menej ako v roku 2022.

Podiel zmlúv sa prakticky nezmenil

Podiel zaistených zmlúv sa prakticky nezmenil. Vykázaný kombinovaný ukazovateľ nákladovosti a škodovosti poistenia áut medziročne mierne poklesol. Išlo podľa národnej banky o dôsledok rozpúšťania rezerv v malej skupine poisťovní. Zvyšok subjektov vykázal nárast z 96 % na 108 %.

Hoci segment neživotného poistenia rástol, na stagnácii výnosov z tohto segmentu sa podľa centrálnej banky podpísali najmä nižšie výnosy od zaisťovateľov. V predchádzajúcom roku, teda v roku 2022, výrazne stúpol objem poistných plnení.

Mimoriadne náklady vtedy prakticky celé znášali zaisťovatelia. V roku 2023 náklady na poistné plnenia čiastočne poklesli, no objem prenesený na zaisťovateľov poklesol ešte výraznejšie. Výsledkom bolo zvýšenie čistých nákladov na poistné plnenia, ktoré znášali domáce poisťovne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaNBS Národná banka Slovenska