Banky poskytli v októbri slovenským domácnostiam nové úvery za 1,04 mld. eur. Podobne ako v septembri, tak aj v októbri sa objem nových úverov zvýšil. Tentokrát bol ale medzimesačný nárast oveľa výraznejší, a to až o zhruba 20 %. Podpísalo sa pod to podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej hlavne zvýšenie objemu čistých nových úverov na bývanie, ktoré vzrástli až o 25,5 %. Spotrebiteľské úvery naopak mierne klesli, o 1,2 %. Tento vývoj podľa analytičky súvisí aj s tým, že mnohí, ktorí chceli riešiť nové bývanie, si to nechali na obdobie po letnej dovolenkovej sezóne.
Celkový stav úverov poskytnutých obyvateľstvu predstavoval na konci desiateho mesiaca tohto roka úroveň 40,25 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 6,7 %. Podobné tempo bolo aj v predchádzajúcich mesiacoch. Oproti minulému roku sa zvýšil hlavne objem úverov na nehnuteľnosti, spotrebiteľské úvery poklesli. „V porovnaní s minulým rokom teda úverovanie obyvateľstva naďalej rastie, ale rast sa týka hlavne úverov na nehnuteľnosti,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.
Dopyt pod tlakom
Dopyt po úveroch bude podľa Glasovej aj naďalej pod tlakom ekonomickej recesie spôsobenej koronavírusom, čo obmedzí možnosti ľudí kupovať nehnuteľnosti, či drahšie spotrebné tovary. Avšak konečný vývoj bude podľa nej závisieť hlavne od toho, ako dopadne kríza na náš trh práce, koľko ľudí pripraví o prácu, koľko ľudí sa bude musieť popasovať so znížením svojho príjmu a podobne.
No aktuálny vývoj poukazuje podľa analytičky na to, že koronakríza obmedzuje hlavne dopyt po spotrebiteľských úveroch, úverov na bývanie sa až tak výrazne nedotýka. Objem spotrebiteľských úverov sa totiž znižuje, ale úvery na bývanie naďalej rastú. „Očakávame, že tento trend bude pokračovať aj naďalej. Koronakríza síce obmedzuje možnosti ľudí, čo sa týka financovania bývania aj spotreby, ale väčší dopad má na spotrebné úvery. Riešenie nového bývania alebo rekonštrukcie je totiž dôležitejšie ako financovanie spotreby,“ dodala Glasová.