Nové úvery poskytnuté domácnostiam v septembri vzrástli. Po dvoch mesiacoch poklesov prišlo podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej opäť medzimesačné zvýšenie, a to o osem percent. Takéto nové úvery poskytnuté domácnostiam predstavovali v septembri objem 865,5 mil. eur. Avšak podľa nej bude dopyt po úveroch aj naďalej pod tlakom ekonomickej recesie spôsobenej koronavírusom, čo obmedzí možnosti ľudí kupovať nehnuteľnosti, či drahšie spotrebné tovary.
Objemy čistých nových úverových obchodov od začiatku tohto roka viac-menej klesajú. Najvýraznejší prepad bol v apríli, teda v mesiaci, ktorý bol najviac zasiahnutý pandémiou. Tento prepad bol spôsobený zmenou spotrebiteľského správania. „Ľudí totiž zaujímalo predovšetkým zdravie a riešenie napríklad nového bývania odložili na neskôr,“ povedala Glasová.
Otváranie ekonomiky
V máji a v júni začali nové úvery opäť rásť, čo súviselo hlavne s opätovným otváraním ekonomiky. Záujemcovia o úver, ktorí počas pandémie odložili riešenie nového bývania na neskôr, sa k tejto otázke vrátili, a preto rástol aj objem nových obchodov. V letných mesiacoch však zase prišiel pokles nových úverov, ktorý sa zastavil v septembri, kedy sa nové úvery zvýšili o 8 %.
Celkový stav úverov poskytnutých obyvateľstvu predstavoval na konci septembra sumu 39,98 mld. eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 6,8 %. Podobné tempo bolo zaznamenané podľa Glasovej aj v predchádzajúcich mesiacoch. Oproti minulému roku sa zvýšil hlavne objem úverov na nehnuteľnosti, a to o 9,2 %. Naopak, spotrebiteľské úvery poklesli medziročne o 5,7 %. V porovnaní s minulým rokom teda úverovanie obyvateľstva podľa analytičky naďalej rastie, ale rast sa týka hlavne úverov na nehnuteľnosti.
Nezamestnanosť bude rásť
Konečný vývoj bude podľa Glasovej závisieť hlavne od toho, ako dopadne kríza na náš trh práce, koľko ľudí pripraví o prácu, koľko ľudí sa bude musieť popasovať so znížením svojho príjmu a podobne. A dôležitú úlohu v tomto vývoji zohrá aj druhá vlna pandémie, teda hlavne to, ako dlho potrvá. „Tak či tak ale očakávame, že nezamestnanosť bude ešte rásť tento aj budúci rok. Od toho sa bude potom odvíjať aj dopyt po úveroch a nehnuteľnostiach. Naďalej ale bude platiť, že ľudí k riešeniu vlastného bývania bude motivovať nízka úroková sadzba z hypoték, ktorá bude zvyšovať dopyt po úveroch,“ dodala Glasová.