Úrokové sadzby na hypotékach zrejme porastú, ale český scenár na Slovensku nehrozí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hypotéka
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Už niekoľko rokov sa polemizuje o tom, kedy začnú úroky na hypotékach u nás stúpať, no vďaka konkurenčnému boju sa tak nedialo. Až doposiaľ. Od 7. marca VÚB banka nepatrne zvýši svoje úrokové sadzby na hypotékach, a to o 0,2 percentuálneho bodu v každej fixácii.

„Po dlhej dobe sme tak svedkami navyšovania sadzieb, a to aj napriek tomu, že Európska centrálna banka zmenu úrokov zatiaľ iba avizovala,“ hovorí výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.

Zvyšovanie vo väčších bankách

„Zvyšovanie úrokových sadzieb je hlavnou témou posledných týždňov, nielen v rámci Európy. Vzhľadom na situáciu na finančných trhoch, signáloch z Európskej centrálnej banky (ECB) a ďalšie faktory, ako je napríklad vysoká inflácia, sme sa aj my rozhodli k miernej úprave sadzieb,“ vysvetľuje vrchný riaditeľ úseku retailové bankovníctvo vo VÚB Martin Techman.

Zvyšovanie úrokových sadzieb v slovenských bankách je v tomto roku podľa generálneho riaditeľa Partners Investments Maroša Ovčarika vysoko pravdepodobné, minimálne vo väčších bankách. „Pravdepodobnejšie je zatiaľ zvyšovanie v desatinách percent,“ povedal pre agentúru SITA Ovčarik.

Ponechanie kľúčovej sadzby bez zmeny

Lídri ECB na poslednom februárovom zasadnutí rozhodli o ponechaní kľúčovej sadzby bez zmeny. No jej šéfka Christine Lagardeová vo svojej rétorike uviedla, že existujú riziká inflácie smerom nahor.

„Trhy si to vysvetlili tak, že ECB začína byť obozretnejšia vo svojej menovej politike a očakávajú mierne zvýšenie hlavnej sadzby do konca tohto roka. Vzhľadom na prudko rastúce inflačné tlaky aj my predpokladáme, že ECB bude nútená počas tohto roka pristúpiť k zvýšeniu sadzby,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová. Zvyšovanie sadzieb však bude podľa nej postupné a mierne, teda neočakáva žiadny prudký nárast sadzieb.

Český scenár nehrozí

Podobne sa vyjadrila aj VÚB banka. Príde podľa nich ďalšie zvyšovanie, no nehrozí vraj český scenár, prípadne rýchly scenár z iných krajín, sadzby sa teda budú u nás hýbať veľmi mierne a postupne.

„Avšak aj po avizovanom zvyšovaní ECB je možné, že budúci rok budú sadzby začínať dvojkou. No aj napriek tomu budú sadzby na Slovensku naďalej jedny z najnižších v eurozóne a nič na tom nezmení ani toto mierne a postupné zvyšovanie,“ uviedla VÚB banka.

Máme najlacnejšie hypotéky v Únii

Banky majú rôzne zdroje financovania úverov a faktom podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika je, že ceny niektorých finančných nástrojov na trhu sa začali zvyšovať ešte pred samotným zvýšením centrálnej sadzby ECB. „Inak povedané, do cien finančných nástrojov sú už dnes zapracované očakávania, že sadzby ECB pôjdu tento rok hore,“ doplnil Búlik.

Slovenské banky podľa neho predávajú jedny z najlacnejších hypoték v Európe a keď idú hore ceny finančných nástrojov na ich financovanie, musia tento nárast preniesť na klientov. „Pri rekordne nízkej úrokovej marži banky nemajú priestor drahšie zdroje peňazí niekde kompenzovať,“ vysvetľuje Búlik.

Banky môžu zdražovať na viackrát

Podľa Búlika je takmer isté, že sadzby hypoték sa začnú dvíhať vo všetkých bankách na Slovensku už tento rok. Ostatne, prvá banka, VÚB, tento krok už oznámila od marca. Je podľa Búlika možné, že sa banky rozhodnú zvyšovanie odstupňovať a sadzby budú zdražovať na viackrát, aby nárast nebol príliš prudký a nestaval ich do konkurenčnej nevýhody.

Čo sa týka cien nehnuteľností, tie rastú a nezbrzdila ich ani pandémia a lockdowny. O tom, či je na slovenskom realitnom trhu bublina, alebo nie, sa vedú polemiky už roky. „O bubline nemôžeme hovoriť dovtedy, kým sa nájdu kupci ochotní zaplatiť cenu, ktorú žiadajú predávajúci. Bublina sa prejaví vtedy, keď kupci nebudú ochotní požadovanú cenu zaplatiť a predávajúci budú musieť znížiť svoje požiadavky,“ dodáva investičný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christine LagardeováJana GlasováMarián BúlikMaroš OvčarikMartin TechmanMatej DobišPavel Škriniar
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaVÚB