Trináste dôchodky už vyplatia podľa novej legislatívy. Ako to bude prebiehať? (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tento článok pre vás načítala AI.

V decembri čaká Slovákov vyplácanie 13. dôchodkov už podľa novej legislatívy, ktorú tento rok schválila vláda. Hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr v rozhovore pre agentúru SITA a portál SITA Financie vysvetlil celý priebeh vyplácania trinástej penzie. Ten sa už nebude vypočítavať na základe výšky poberaného dôchodku, ale podľa priemernej výšky konkrétnej sumy dôchodku v jednotlivých kategóriách.

Od čoho závisí výška 13. dôchodku?

Podľa nových pravidiel bude výška 13. dôchodku závisieť od druhu dôchodku. „Výška 13. dôchodku pre poberateľov starobných a predčasných starobných dôchodkov bude 606,30 eura, čo je výška priemerného starobného dôchodku v roku 2023,“ vysvetlil Kontúr.

Na opačnom konci spektra budú poberatelia invalidných dôchodkov, vdoveckých a sirotských, kde minimálna garantovaná suma 13. dôchodku bude 300 eur. Navýšená suma pre poberateľov invalidných dôchodkov je takmer 500 eur, konkrétne 493,80 eura pre invalidný dôchodok nad 70 %, a vdovský dôchodok bude 339 eur. Vyplácanie sa týka približne 1,44 milióna poberateľov.

„Sociálna poisťovňa k 30. júnu tohto roka vyplácala 1,8 milióna rozličných dôchodkov. Pre poberateľov s viacerými dôchodkami sa 13. dôchodok vypočítava na základe výhodnejšieho dôchodku,“ priblížil Kontúr.

Dôchodcovia nemusia podávať žiadne žiadosti. „O 13. dôchodok netreba žiadať. Poberatelia ho dostanú automaticky, v ten deň, keď dostávajú svoj riadny dôchodok,“ zdôraznil Kontúr. Nárok na 13. dôchodok majú poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, vdovského, vdoveckého, invalidného a sirotského dôchodku.

Najnižší vyplatený rodičovský dôchodok

V júni bola vyplatená hlavná fáza rodičovských dôchodkov na rok 2024, pričom nárok na tento dôchodok vznikol približne 900-tisíc seniorom. „Zvyšných cez 200-tisíc nemalo nárok najčastejšie z dôvodu, že pred dvomi rokmi dieťa nepracovalo a neodvádzalo sociálne poistenie,“ uviedol Kontúr.

Najnižšia vyplatená suma bola symbolických 10 centov za mesiac, čo predstavuje ročný dôchodok vo výške 1,20 eura. Ako Kontúr vysvetlil, táto suma vznikla napríklad z krátkodobej brigády dieťaťa, z ktorej boli odvedené odvody.

Naopak, najvyššia suma dosiahla až 2 000 eur za rok, čo bol prípad rodiča, ktorý mal desať detí, z ktorých všetky pracovali na Slovensku a odvádzali sociálne poistenie. Priemerná výška rodičovského dôchodku sa pohybovala okolo 35 eur.

„Maximálna mesačná výška dôchodku od jedného dieťaťa pre jedného rodiča je 23,50 eura, takže rodič s dvoma pracujúcimi deťmi mohol dosiahnuť za rok až 282 eur,“ doplnil Kontúr.

Dieťa môže odobrať nárok na rodičovský dôchodok

Nárok na rodičovský dôchodok je automatický pre všetkých poberateľov starobného dôchodku, ktorým deti pred dvomi rokmi pracovali na Slovensku. „Nie je potrebné robiť nič špeciálne, stačí splniť podmienku zamestnania dieťaťa a zaplatenia sociálneho poistenia,“ povedal Kontúr.

Ak však dieťa nechce, aby jeho rodič dostal tento dôchodok, musí podať vyhlásenie do 31. augusta 2024. Taktiež je možné presmerovať tento dôchodok na náhradných rodičov, ak sa starali o dieťa na základe súdneho rozhodnutia. „Podrobné informácie nájdete na stránke www.rodicovskydochodok.sk,“ uzavrel Kontúr.

V rozhovore s Martinom Kontúrom sa dozviete viac aj o témach:

  • životné minimum
  • druhý pilier
  • invalidné dôchodky
  • dávky v nezamestnanosti
  • odvody do Sociálnej poisťovne týkajúce sa absolventov škôl
  • elektronický účet Sociálnej poisťovne

Rozhovory zo štúdia SITA si môžete vypočuť aj na —> Spotify

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Kontúr
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa