Slováci vkročili do nového roka s menšími finančnými rezervami. V decembri boli celkové vklady obyvateľstva v bankách medziročne nižšie o 1,3 %. Vklady klesli už tretí mesiac po sebe.
Zníženie zaznamenali najmä termínované vklady, a to o 3,1 %. Z prieskumu Poštovej banky od firmy 2muse vyplýva, že ľudia negatívnejšie vnímajú svoju finančnú situáciu.
Výrazne sa zhoršila u 22,7 % respondentov. Takmer každý tretí Slovák nemá finančnú rezervu a ani si ju netvorí.
Viac ľudí žije od výplaty do výplaty
Na Slovensku sa zvýšilo percento ľudí, ktorí žijú od výplaty do výplaty na 40 %. Priebežne sa zvyšuje aj percento tých, ktorí už žijú na dlh.
Na Slovensku zbankrotovali ďalšie stovky ľudí, ale ide o najmenší počet za posledných 21 mesiacov
„Nepriaznivé udalosti vo svete, vrátane finančného sveta, navodzujú u mnohých ľudí strach až úzkosť. Vyplývajú z obáv, ako budeme tieto nepriaznivé situácie zvládať,“ konštatuje psychologička Viera Bačová. Výrazné zlepšenie svojej finančnej situácie pociťuje len jedno percento Slovákov.
Najoptimistickejší sú v jednom kraji
Najviac finančných optimistov je v Bratislavskom kraji, kde až takmer 16 % považuje svoju finančnú situáciu za optimálnu až zlepšenú. Naopak, výrazné zhoršenie svojej finančnej situácie pociťujú najviac v Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Deklaruje to takmer 28 % opýtaných.
S tým je úzko prepojená aj tvorba finančnej rezervy. Aktuálne ňou nedisponuje každý tretí opýtaný a ani si ju netvorí. V Banskobystrickom kraji je situácia najpálčivejšia, bez úspor je takmer 40 %.
Inflácia bude vplývať aj na poisťovníctvo, rizikové životné poistenie je podľa analytikov kľúčové
„Viac ako 80 % tých, ktorí si nesporia, uvádza ako dôvod nízky príjem a fakt, že si pre to nedokážu nič odložiť. Častokrát si mylne myslia, že pokiaľ si neodložia aspoň 20 % z platu, tak sa do sporenia púšťať ani nemusia,“ vysvetľuje výkonná riaditeľka Poštovej banky Melinda Burdanová.