Petíciu proti zrušeniu slobodného prístupu k úsporám v druhom pilieri zatiaľ podporilo 3,8 tisíca občanov. Petíciu inicioval Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).
Neustále rastúci počet podporovateľov podľa INESS potvrdzuje, že možnosť rozhodovať o svojich úsporách považujú sporitelia za dôležitú vlastnosť druhého piliera.
„Nie je to prekvapujúce, keďže zo všetkých sporiteľov, ktorí pristúpili k výberu úspor, 62 percent sporiteľov uprednostnilo v roku 2021 slobodné nakladanie s úsporami,“ uviedol inštitút v tlačovej správe.
Doživotný mesačný dôchodok
Naopak, 16 percent sporiteľov zvolilo možnosť čerpať doživotný dôchodok z celej nasporenej sumy, pričom väčšina z nich tak urobiť musela, pretože nedosiahli na úroveň priemerného dôchodku.
Priemerná hodnota úspor, ktoré si vybrali sporitelia, dosiahla 13 753 eur. Všetci títo sporitelia museli splniť podmienku poberania minimálne priemerného dôchodku zo štátneho priebežného piliera v sume 492 eur, aby nemohli neskôr spadnúť do sociálnej siete. Hodnota vyplácaného doživotného mesačného dôchodku bola 21,70 eura.
„Aj z týchto čísel je zrejmé, že ministerstvo sa svojim návrhom novely snaží donútiť sporiteľov zvoliť si možnosť, ktorú dnes nechcú, možnosť, ktorú sporitelia považujú za horšiu,“ tvrdí INESS.
Výplatná fáza druhého piliera
Pre mnohých sporiteľov bola pritom podľa inštitútu aj možnosť slobodného nakladania s úsporami dôvodom, prečo sa rozhodli do sporivého piliera vstúpiť.
Od roku 2024 by sa mala zásadne meniť aj výplatná fáza druhého piliera. Od dosiahnutia dôchodkového veku sa nasporená suma rozdelí na dve polovice. Jednu polovicu bude dôchodková spoločnosť vyplácať tzv. programovým výberom sporiteľovi. Obdobie poberania programového výberu sa pritom bude odvíjať od strednej dĺžky života v čase požiadania sporiteľa o dôchodok.
Druhá polovica nasporenej sumy sa bude naďalej priebežne zhodnocovať vo fondoch a po skončení poberania programového výberu sa použije na zakúpenie doživotného dôchodku. Tieto zmeny má zaviesť novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorej návrh parlament v polovici septembra posunul do druhého čítania. O jej osude by mali poslanci NR SR rozhodnúť na októbrovej schôdzi.