Vláda Roberta Fica (Smer-SD) dala do programového vyhlásenia aj problém s vyššími úrokmi na hypotékach. V materiáli uviedla, že navrhne zaviesť riešenia na zníženie úrokového zaťaženia ľudí s úvermi na bývanie tak, aby prudké zvyšovanie trhových úrokových sadzieb úverov na bývanie existenčne neohrozovalo ich životnú úroveň.
Robert Fico už v predošlých dňoch informoval na sociálnej sieti, že vláda ľuďom s tým pomôže. V tomto roku chce tým ľuďom, ktorým výrazne vzrástli úroky na hypotékach, poskytnúť daňový bonus do výšky 1 800 eur. V budúcom roku by to malo byť priame preplácanie časti úrokov štátom.
Nie raz Fico povedal, že analýzam centrálnej banky a bankovej asociácie o tom, že väčšina ľudí drahšie hypotéky zvládne, neverí. O bonifikácii úrokovej sadzby na hypotéky hovoril ešte pred voľbami a strana ju zaradila aj do predvolebného programu.
Nízke úroky pominuli
Áno, úrokové sadzby hypoték sa v reakcii na sprísnenie menovej politiky Európskou centrálnou bankou zvýšili. Kým pred pár rokmi boli Slováci zvyknutí mať hypotéku za úrok pod jedným percentnom, v súčasnosti ju získajú aj za viac ako 5 %.
Opatrení na stabilizáciu verejných financií bude oveľa viac, podľa Kamenického je potrebná ráznejšia konsolidácia
Avšak viacerí odborníci opakovane upozorňovali, že jednopercentné úroky tu nebudú navždy a treba počítať s tým, že v budúcnosti pôjdu sadzby hore. Sadzby okolo piatich percent sú podľa finančných analytikov oveľa bližšie reálnej dlhodobej cene peňazí ako jednopercentné úvery.
Tímlídra pre verejné financie za stranu SaS Mariána Viskupiča mrzí, že Robert Fico na sklonku obdobia nízkych úrokov nepomáhal občanom s hypotékami radou, aby ľudia refinancovali svoje hypotéky a zafixovali si ich na dlhé obdobie. Nestálo by to dnes žiadne zdroje z verejných financií. Akúkoľvek pomoc vo finále podľa Viskupiča zaplatia ľudia. A najmä tí, ktorým sa pomoc ani nedostane. Len sa im zvýšia ich životné náklady.
Pomôcť alebo nie?
Téma podpory ľudí s drahšími hypotékami rozdeľuje na dva tábory. Niektorí si myslia, že hypodlžníkom by sa malo pomôcť. Iní sa pýtajú „prečo by sa im malo vôbec pomáhať?“. Nikto nikdy totiž záujemcovi o hypotekárny úver negarantoval, že nízke sadzby tu budú už stále.
Analytici pravidelne varovali, že sadzby môžu ísť nahor a že situácia nie je udržateľná. Klienti si už vtedy mali zadať do kalkulačky parametre a zistiť, či by vedeli dlh splácať aj v prípade refixácie úrokovej sadzby. A ak sa aj pred pár rokmi rozhodli vziať si hypotéku, tak aspoň ju mali zafixovať minimálne na päť rokov, ideálne viac, aby mali istotu, že sa im splátka istý čas nezmení a budú mať tak nízky úrok viac rokov.
Niektorí sa teda pýtajú, prečo by sme sa mali skladať na tých, ktorí rady ignorovali, zafixovali na čo možno najmenej rokov, lebo vtedy je úrok najnižší, a teraz vystierajú ruku, aby im štát pomohol. Úrokové sadzby sa len vrátili na úrovne, kde boli už predtým.
Obdobne sa takéto otázky vynárali, keď ľudia s vidinou rozprávkovo vysokého zárobku vložili svoje úspory do nebankových či investičných spoločnosti, ktoré neskôr skrachovali. Nikto ich k tomuto kroku nenútil a bolo to ich slobodné rozhodnutie. Národná banka Slovenska v pravidelných intervaloch upozorňuje ľudí, aby si svoju plánovanú investíciu preverili, porovnali a hlavne aby neverili „zaručeným informáciám o zbohatnutí“.
Treba byť finančne vzdelaný
Namieste je preto zamerať sa na finančnú gramotnosť. Jej úroveň je podľa viacerých prieskumov nízka. A to nie len v rámci dospelých jedincov, ale problém s finančnou gramotnosťou začína už na základných a stredných školách. Študenti nemajú dostatok vzdelávacích aktivít v oblasti finančnej gramotnosti, čo vedie k nesprávnym finančným rozhodnutiam už v nízkom veku.
Riešením je zvýšiť počet vzdelávacích aktivít na školách, ktoré budú žiakov učiť základné informácie o peniazoch už v nízkom veku. Riešením je aj samoštúdium. Avšak to by ľudia museli chcieť a zaujímať sa o túto problematiku.
Právnici majú v obľube konštatovanie „neznalosť zákona neospravedlňuje“. Dá sa to preniesť aj do finančného sveta. To, že niekto nevedel, že jeho úrok nebude navždy nízky, ho neospravedlňuje. Finančné trhy sú neustále v pohybe a isté nie je nikdy nič.