V našom geografickom priestore chýba dlhodobá historická skúsenosť, či návyk pre investovanie.
Investovanie na Slovensku nie je až takým štandardom ako v západných krajinách. Spotrebitelia stále viac preferujú bankové vklady, ktoré tvoria zhruba dve tretiny úspor. I keď sú síce Slováci stále konzervatívni v oblasti investícií, postupne sa tento trend mení a klasické bankové vklady pomaly klesajú.
„Podiel investícií oproti sporeniu sa bude postupe zvyšovať, avšak skôr v strednodobom horizonte,“ skonštatovala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Investorov na Slovensku by sme mohli podľa nej charakterizovať skôr ako konzervatívnych, ktorí vyhľadávajú bezpečné zhodnotenie svojich peňazí. „Zároveň v našom geografickom priestore chýba dlhodobá historická skúsenosť, či návyk pre takéto alokovanie voľného kapitálu domácností,“ dodala Cesnaková.
Vklady sú k dispozícii hneď
Problémom na Slovensku podľa ekonomického analytika Tatra banky Tibora Lörincza je, že máme veľmi málo rozvinutý kapitálový a dlhopisový trh, ktoré sú z toho dôvodu relatívne málo likvidné. Občania teda nemajú veľmi možnosť efektívne investovať do akcií a dlhopisov slovenských firiem a ak áno, tak jedine s dlhodobým horizontom.
„Kvôli slabému trhu dnes nie je vhodné pre individuálneho investora viazať prostriedky napr. v korporátnych dlhopisoch, lebo môže nastať situácia, že ich nebude vedieť rozumne predať skôr, ako je ich maturita. Z tohto dôvodu rizikovejšie investície len veľmi ťažko nahradia vklady, pri ktorých majú občania svoje peniaze k dispozícii hneď alebo v prípade termínovaných vkladoch s relatívne krátkou výpovednou dobou,“ povedal Lörincz.
Podiel investičných produktov využívaných Slovákmi, v rámci ktorého dominujú najmä podielové fondy, však podľa vedúceho oddelenia produkt manažmentu v Tatra Asset Managemente Martina Smreka postupne každoročne rastie. Stále ale dosahuje maximálne jednu štvrtinu zo všetkých peňazí Slovákov. Je relevantné očakávať, že tento podiel sa bude ďalej zvyšovať.
Riziko straty a časovanie
Pri investovaní platí, že čím vyšší výnos chcem dosiahnuť, tým vyššiu mieru rizika musím byť ochotný akceptovať. „Riziko pri investovaní však často býva veľmi mylne interpretované. Vníma sa ako riziko nenávratnej straty. Pritom riziko pri investovaní znamená kolísanie hodnoty investície,“ pokračoval Smrek.
Kolísanie hodnoty investície je podľa neho úplne štandardná súčasť investovania, investor na ňu musí byť pripravený. Veľkou výhodou tohto rizika podľa Smreka je skutočnosť, že ho dokáže vyliečiť čas. „Na finančných trhoch dlhodobo platí, že pozitívnych období je výrazne viac a sú dlhšie a silnejšie ako obdobia negatívne. Negatívne obdobia je len potrebné vydržať, zachovať v nich chladnú hlavu, investované prostriedky nevyberať. Po čase sa situácia ukľudní a investícia vzrastie,“ hovorí Smrek.
Podľa finančného analytik OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika rastie aj počet ľudí s pravidelným investovaním, čo je najlepšia správa. Pravidelné investovanie je totiž podľa neho základom investovania, keďže sa ním minimalizuje riziko nesprávneho načasovania vstupu na trh. „Ja sa dlhodobo snažím svojich klientov motivovať, aby začali pravidelne investovať, aj keď to na začiatku bude len nižšia suma. Keď si človek zvykne na túto formu a vidí prvé pozitívne výsledky, je na najlepšej ceste tvoriť si dlhodobo úspory,“ povedal Búlik.