Okruh spoločností poskytujúcich Apple Pay sa postupne rozširuje, v prvej vlne to bola zhruba desiatka firiem.
K spoločnostiam, ktoré minulý týždeň na Slovensku odštartovali službu Apple Pay, sa pridávajú aj Poštová banka a 365.bank. V súčasnosti je táto služba dostupná už v 54 krajinách sveta. „V platbách mobilom vidíme veľký potenciál,“ hovorí riaditeľ 365.bank Marek Šupa. Službu Apple Pay priniesli platobné kartové spoločnosti Mastercard a Visa v spolupráci so svojimi partnermi.
Nezamestnanosť na Slovensku klesla, najmenej ľudí bez práce v Európskej únii je v Česku
Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Mastercard považuje až 73 % Slovákov platbu mobilným telefónom za najlepšiu alternatívu k platbe kartou. Na slovenskom trhu je vydaných viac ako päť miliónov bezkontaktných platobných kariet a 97 % platobných terminálov túto technológiu podporuje. Budúcnosť bezkontaktných platieb posúvajú nové technológie, akými sú práve mobil či hodinky, na novú úroveň.
Banky majú záujem
Napriek veľkosti projektu a nákladom spojeným s implementáciou a prevádzkou služby Apple Pay majú banky záujem naštartovať poskytovanie uvedenej služby. Jeden z dôvodov je aj ten, že majitelia telefónov iPhone majú veľký záujem o túto službu. Dokonca prieskumy hovoria, že držiteľ telefónu iPhone bude zvažovať zmenu banky, ak mu neposkytne službu Apple Pay.
Mobilná platobná a digitálna peňaženka od spoločnosti Apple, tzv. Apple Pay, je na Slovensku dostupná od 26. júna 2019. Termín jej spustenia sa u nás pritom stále posúval. V prvej vlne začali službu ponúkať Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, J&T Banka, mBank, Boon, Edenred, Monese, N26 a Revolut. Okruh spoločností sa však postupne rozširuje. Majitelia mobilov so systémom Android majú pritom možnosť platiť prostredníctvom Google Pay už od februára 2018.
Platby sú bezpečné
Bezpečnosť a súkromie sú základom Apple Pay. Ak používate kreditnú alebo debetnú kartu s Apple Pay, skutočné čísla kariet nie sú uložené v zariadení ani na serveroch Apple. Namiesto toho je v bezpečnostnom prvku zariadenia (Secure Element) priradené, šifrované a bezpečne uložené jedinečné číslo účtu (Device Account Number). Každá transakcia je autorizovaná jednorazovým jedinečným dynamickým bezpečnostným kódom.