Slovensko zasiahli po nežnej revolúcii rozsiahle premeny, prechod na trhovú ekonomiku priniesol výzvy i pokrok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, slovenská vlajka, ekonomika, Slovensko, peniaze
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko si pripomína 35. výročie Nežnej revolúcie, udalosti, ktorá priniesla zásadné zmeny v spoločnosti a ekonomike. Analytik ČSOB Marek Gábriš pripomína, aké zásadné zmeny v ostatných troch dekádach nastali, keď sa Slovensko z centrálne riadeného hospodárstva vydalo na cestu trhovej ekonomiky.

„Východný blok nedokázal držať ekonomický krok s technologicky rozvinutejším zvyškom sveta, čo nakoniec viedlo k reformám a transformácii,“ uvádza Gábriš.

Jedna z najotvorenejších ekonomík

Analytik 365.bank Tomáš Boháček dodáva, že prechod z centrálne plánovaného hospodárstva znamenal pre Slovensko silný ekonomický šok, ktorý spôsobil dočasný pokles životnej úrovne.

„Cesta slovenskej ekonomiky od roku 1989 bola plná výziev. Dnes je Slovensko jednou z najotvorenejších ekonomík v Európskej únii, hoci stále čelí problémom ako regionálne nerovnosti či starnutie populácie,“ konštatuje Boháček.

Potenciál rastu v oblasti priemyslu

Napriek týmto výzvam analytik verí v potenciál rastu, najmä v oblasti priemyslu a zelenej ekonomiky. Úprimný pohľad na minulosť, vrátane nižších miezd a rozdielov v spotrebnom tovare, Gábriš porovnáva so súčasnými možnosťami a vymoženosťami, ktoré prichádzajú so slobodou a trhovým prostredím.

„Dnes žijeme v priemere dlhšie a zdravšie. Pracujeme kratšie na drahšie tovary a máme väčší prístup k výrobkom, ktoré boli kedysi pre mnohých nedosiahnuteľné,“ uzatvára Gábriš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek GábrišTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankČSOB Československá obchodná banka