Slovensko už na jar tohto roka spustí predaj štátnych dlhopisov pre občanov. Cieľom je získať peniaze priamo od ľudí a zároveň im ponúknuť bezpečný spôsob investovania s garantovaným výnosom.
Aké sú však podmienky tejto investície, aké riziká so sebou prináša a prečo si štát požičiava drahšie od občanov, keď môže získať lacnejšie úvery od investorov?
Na tieto a ďalšie otázky odpovedal analytik INESS, Radovan Ďurana, v rozhovore pre agentúru SITA v najnovšej epizóde videopodcastu Má to Filipa.
Slovensko si požičiava od občanov. Prečo?
Štátne dlhopisy sú cenné papiere, prostredníctvom ktorých si štát požičiava peniaze od občanov s prísľubom ich splatenia spolu s úrokom. „Je to vlastne pôžička, občan požičia štátu a ten mu za to raz ročne vyplatí úrok,“ vysvetľuje Ďurana.
Štát čoskoro začne predávať dlhopisy pre ľudí, podľa Kamenického sú atraktívne aj vďaka oslobodeniu od daní a odvodov
Štát je dlhodobo zadlžený a každý rok si musí požičať približne 12 miliárd eur, nielen na pokrytie deficitu, ale aj na splatenie starých dlhov. Tentoraz však prichádza novinka – možnosť investovať priamo pre občanov.
Štát ponúka dva typy dlhopisov s rôznou dobou splatnosti a výškou výnosu. Dvojročný dlhopis s názvom Investor prinesie ročný výnos 3 percentá, zatiaľ čo štvorročný dlhopis Patriot ponúkne výnos 3,3 percenta. Obe investície sú oslobodené od dane z príjmu, čo je jedna z ich najväčších výhod.
Aké sú riziká a na čo si dať pozor?
Aj keď štátne dlhopisy patria medzi bezpečnejšie investície, nie sú úplne bez rizika. Jedným z hlavných faktorov je inflácia, ktorá môže znížiť reálny výnos. „Ak inflácia prekročí 3 percentá, investor na tejto investícii prerobí,“ upozorňuje Ďurana. Ministerstvo financií pritom odhaduje, že inflácia v rokoch 2026 a 2027 bude práve nad touto hranicou.
Ďalším rizikom je likvidita, pretože na rozdiel od termínovaných vkladov si investor nemôže peniaze vybrať predčasne bez straty výnosu. Ak potrebuje hotovosť skôr, musí dlhopis predať na burze. To však môže znamenať dodatočné poplatky a riziko, že dlhopis predá za nižšiu cenu, než za akú ho kúpil. „Ak nebude dopyt, môže investor prísť aj o 20 percent svojich úspor,“ vysvetľuje analytik.
Ako kúpiť štátny dlhopis?
Predaj dlhopisov bude prebiehať cez vybrané komerčné banky. Niektoré umožnia nákup aj online, avšak len pre klientov, ktorí už majú zriadený majetkový účet. Ostatní budú musieť navštíviť pobočku a vyplniť dotazník o svojich investičných skúsenostiach. „Nebude to také jednoduché ako nákup rožkov,“ poznamenáva Ďurana.
Kam pôjdu peniaze od občanov?
Investované peniaze nebudú viazané na konkrétne projekty. „Tieto prostriedky sa rozplynú v obrovskom rozpočte štátu, ktorý tento rok dosiahne približne 60 miliárd eur,“ vysvetľuje analytik. Časť z nich pôjde na platy štátnych zamestnancov, sociálne transfery, zdravotníctvo či dôchodky. Podľa Ďuranu je však problémom nízka efektivita verejných výdavkov a chýbajúca adresnosť sociálnej pomoci.
Budú dlhopisy úspechom?
Ministerstvo financií zatiaľ nestanovilo konkrétny cieľ, koľko peňazí chce týmto spôsobom získať. „Ak sa zapojí 100-tisíc ľudí, môžeme hovoriť o istom úspechu. Ak si však dlhopisy kúpia len bohatší investori, ktorí hľadajú daňové zvýhodnenie, cieľ rozšíriť finančnú gramotnosť medzi širokou verejnosťou sa nenaplní,“ myslí si Ďurana.
Čo sa dozviete v celom videorozhovore:
- ako fungujú štátne dlhopisy a prečo ich Slovensko vydáva
- aké sú podmienky investovania do dlhopisov Investor a Patriot
- aké výhody a riziká prinášajú pre občanov
- prečo si štát požičiava drahšie od občanov než od inštitucionálnych investorov
- ako inflácia ovplyvní reálny výnos tejto investície
- ako a kde si môžu ľudia dlhopisy kúpiť
- kam pôjdu peniaze získané z predaja dlhopisov