Slovensko predalo dlhopisy za vyše 800 miliónov eur, najžiadanejšie boli so splatnosťou v roku 2047

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované, 17. februára, 14:37

Slovensko opäť predávalo dlhopisy. V pondelkových aukciách štyroch emisií štátnych bondov investori nakúpili slovenské cenné papiere za 807,8 mil. eur. Celkový dopyt pritom dosiahol 1,71 mld. eur. Aukcie budú pokračovať v utorok nekonkurenčnou časťou, kde budú môcť investori nakúpiť slovenské štátne dlhopisy ešte za 135,4 mil. eur. Vyplýva to z údajov zverejnených Agentúrou pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

Najvyššiu sumu v pondelkových aukciách štát získal predajom dlhopisov splatných v októbri 2047, a to 322 mil. eur. Druhý najvyšší predaj zaknihovali dlhopisy splatné v marci 2034 v sume 214,5 mil. eur. So sumou 136,3 mil. eur nasledovali dlhopisy splatné vo februári 2028. Ďalej to boli ešte dlhopisy splatné vo februári 2035 s predajom v objeme 135 mil. eur. Priemerný ročný akceptovaný výnos sa v závislosti od druhu emisie pohyboval od 2,42 % do 3,93 %.

Ako pre agentúru SITA uviedol analytik 365.bank Tomáš Boháček, dopyt v jednotlivých emisiách ako aj úroveň priemernej prirážky 25 bázických bodov v akceptovanom výnose nad trhovú sadzbu, poukazujú na veľmi podobný vývoj, ako tomu bolo počas minulého roka.

Teda dobrý dopyt za jedny z najvyšších sadzieb v Hospodárskej menovej únii,“ povedal Boháček. Je to podľa neho dôsledkom naďalej prevažne pozitívneho hodnotenia nášho ratingu zo strany ratingových agentúr v tieni konsolidačných opatrení vlády.

Na druhej strane, na dlhopisoch s dlhšou splatnosťou sa prejavuje efekt nárastu štrukturálnych rizík v ekonomike, na ktorých zníženie nemusí ani súčasná miera konsolidácia stačiť. Vidíme to však aj na sekundárnom trhu, kde sú výnosy neproporciálne k maturitnej krivke vyššie,“ dodal Boháček.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity