Daňové prognózy, ktoré tento týždeň predstavilo ministerstvo financií, sú pre samosprávy neprijateľné. Znamenajú zánik služieb pre občanov, tvrdí Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Ministerstvo financií SR je v súlade s ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti povinné zostaviť vyrovnaný štátny rozpočet, pričom táto povinnosť sa vzťahuje aj na mestá a obce. Na tomto základe rezort financií vypracoval aj septembrovú daňovú prognózu.
Výpadok dane
„V tejto súvislosti daňová prognóza pre rok 2024 predpokladá výnos dane z príjmov fyzických osôb pre mestá a obce 2,02 miliardy eur, čo je v porovnaní s aktuálnou prognózou na tento rok výpadok dane z príjmov fyzických osôb v objeme takmer 473,6 milióna eur,“ upozorňuje ZMOS.
Úradnícka vláda navrhuje vytiahnuť viac peňazí aj od živnostníkov, stúpli by im dane aj odvody
Daňová prognóza predpokladá, že mestá a obce vyberú na dani z nehnuteľnosti v budúcom roku približne 519 miliónov eur. Ak by chcela samospráva výpadok dane sanovať z výnosu dane z nehnuteľností, musela by sa daň z nehnuteľnosti pre rok 2024 zvýšiť o takmer sto percent, čo je podľa ZMOS vzhľadom na sociálno-ekonomickú situáciu občanov neprijateľné.
Zdroje samospráv klesli
„Požadujeme „biely rozpočet“, v ktorom bude návrh na financovanie miest a obcí v roku 2024, ktorý bude reagovať na daňový výpadok dane z príjmov fyzických osôb v objeme 473,6 milióna eur v rozpočtoch miest a obcí v roku 2024. Pri tomto návrhu daňových príjmov budú mestá a obce len prevádzkarmi úradov, a kto bude mať šťastie na malú investíciu, bude aj údržbárom,“ uviedol predseda ZMOS Jozef Božik.
Deficit štátneho rozpočtu sa ďalej prehlbuje, ku koncu septembra dosiahol schodok 3,9 miliardy eur
Mestá a obce v roku 2022 aj v dôsledku legislatívnych opatrení štátu s dopadom na ich rozpočty hospodárili so schodkom v objeme 278,8 milióna eur. Predpokladalo sa pritom, že schodok dosiahne sumu „len“ 146 miliónov eur, čo predstavuje zhoršenie o 132,8 milióna eur. Zdroje v rezervnom fonde miestnych samospráv klesli.
Rokovania k rozpočtu verejnej správy
ZMOS žiada, aby súčasná vláda zverejnila „white paper“ aj k štátnemu rozpočtu na rok 2024 alebo „biely rozpočet“ v nadväznosti na prognózy vývoja daňových príjmov a výdavkov pre samosprávu v rokoch 2024 až 2026 a vymedzila opatrenia či mimoriadne zdroje v štátnom rozpočte na rok 2024 v nadväznosti na zverejnené daňové prognózy.
Podľa väčšiny strán stačí zmeniť pravidlá a štát sa bude riadiť efektívne a lacno, čo umožní znížiť deficit. No škrtanie je podľa analytikov nevyhnutné
„Vo vzťahu k novej vláde žiadame rokovania k návrhu rozpočtu verejnej správy na rok 2024 a stabilizovanie výpadkov na výnose dani z príjmov fyzických osôb, ktoré pre daný rok predstavuje takmer pol miliardy eur,“ upozornil Božik.
Kompetencie sa nemenia
Zdôrazňuje, že kompetencie miestnych samospráv sa nemenia, s výnimkou preneseného výkonu na úseku stavebného konania. Viac ako 4-tisíc kompetencií budú mestá a obce vykonávať aj v roku 2024, obyvatelia v nich budú žiť aj roku 2024.
„Výnosy na daňových príjmoch pre miestne samosprávy sa znižujú. Platy zamestnancov vo verejnej správe sa zvýšili takmer o 20 %,“ uviedol šéf ZMOS.
Konsolidácia založená na zvyšovaní daní, čo si o tom myslia analytici?
Aj napriek úsporným opatreniam na miestnej úrovni, zvyšovaniu daní čaká samosprávy deficitné hospodárenie, čo znamená znemožnenie výkonu poskytovania služieb pre občanov a všestrannej starostlivosti a miestny rozvoj.
Nejde o realistický scenár
Ministerstvo financií SR v reakcii uviedlo, že zástupcovia samospráv nevedia čítať s porozumením. Tvrdí, že viackrát upozornilo na to, že aj v prípade daňovej prognózy v žiadnom prípade nejde o realistický scenár, keďže počíta s vyrovnaným rozpočtom.
„Zákon o rozpočtovej zodpovednosti zaväzuje vládu formálne predložiť vyrovnaný rozpočet na rok 2024. Výbor je preto viazaný predstaviť aj prognózu príjmov a vybraných výdavkov na tomto zákonnom predpoklade. Vyrovnaný rozpočet na budúci rok však nie je realistickým scenárom, keďže s nástupom novej vlády táto sankcia pominie,“ zdôrazňuje rezort.
Rozpočtová rada hodnotí makroekonomickú prognózu ministerstva financií ako extrémne konzervatívnu
Výbor preto po voľbách pripraví novú prognózu, ktorá bude vychádzať z fiškálnych cieľov novej vlády. Na základe nej uvidia samosprávy reálny predpoklad ich daňovo-odvodových príjmov.