Letné prázdniny sa skončili a deti sa vrátili do školských lavíc. A ani v škole sa úrazom nedá úplne vyhnúť. Podľa štatistík z rezortu školstva sa počet úrazov každým rokom zvyšuje, pričom aktuálne dosahuje viac ako 15-tisíc úrazov detí a mladistvých ročne. Zranenia sa vyskytujú u chlapcov v 57 % prípadov, zatiaľ čo u dievčat je to v 43 % prípadov.
„Počet poistných udalostí, ktoré nastanú v školách, sa zvyšuje najmä v súvislosti so zlomeninami rúk, nôh a prstov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú počas telesnej výchovy alebo na školských ihriskách. Napríklad len v roku 2023 sme v našej poisťovni zaznamenali viac ako 600 nahlásených poistných udalostí, z ktorých sa vyplatilo poistné plnenie vo výške 27-tisíc eur,“ uviedol riaditeľ personálneho poistenia poisťovne Generali Peter Koštival.
K úrazom dochádza aj počas mimoškolských aktivít, ako je školský výlet či škola v prírode, kedy deti venujú menšiu pozornosť svojej bezpečnosti. „Jedným z dôvodov, prečo je dôležité myslieť na poistenie detí, je aj prípad z lyžiarskeho výcviku, kde utrpel jeden zo žiakov vážny úraz. Čakal na svahu na zaradenie do skupiny podľa svojich lyžiarskych schopností, no nešťastným pohybom si zlomil jabĺčko. Vďaka poisteniu dostali rodičia dennú dávku za dobu nevyhnutného liečenia úrazu vo výške 410 eur,“ spomína Koštival.
Opodstatnenosť životného poistenia potvrdzuje aj NN Životná poisťovňa, kde tvoria deti do 16 rokov približne 14 % poistených. Poistné udalosti u tejto vekovej kategórie detí pritom tvoria približne 17 % z celkového počtu. V rámci úrazov sú v NN najčastejším dôvodom poistného plnenia zlomeniny, pomliaždenia, ošetrenia rany či podvrtnutia.
Štvrtinu úrazov spôsobujú dopravné nehody
Dáta Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) potvrdzujú, že ročne príde v Európe o život kvôli úrazom až 18-tisíc detí mladších ako 15 rokov. Takmer štvrtinu úmrtí spôsobujú dopravné nehody. Čoraz častejšie sú na vine kolobežky, ktoré deti zvyknú využívať ako dopravný prostriedok na cestu do školy. Po prázdninách tak stúpa počet úrazov.
Dopravná výchova a pohybová príprava spolu s pravidelným pohybom patria k základným praktikám prevencie. Hoci sa odborníci zhodujú, že šport je zdravý, zároveň upozorňujú, aby sa robil technicky správne a nepreháňalo sa to so športom u detí. „Ak je prítomná bolesť, treba prestať na nejaký čas športovať alebo aspoň znížiť záťaž. Užitočná je i zmena športového zamerania,“ hovorí MUDr. Ján Pobeha z Kliniky ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva UNLP Košice.
Odborníci tiež upozorňujú, že školské a mimoškolské aktivity môžu byť zdrojom ďalších rizík. Na deformity chrbtice sa podľa štatistík zdravotných poisťovní na Slovensku liečia ročne desiatky tisíc detí. Potvrdzuje to aj MUDr. Miriam Dziaková, primárka Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie UNLP Košice. „Našimi častými pacientmi sú deti školského veku, u ktorých sa prejavuje chybné držanie tela alebo skolióza. Pokiaľ sa tieto problémy u detí včas nepodchytia, vedie to k poruchám statiky chrbtice a ku vzniku skoliózy, ktorá sa môže počas obdobia rastu zhoršovať,“ uvádza Dziaková.
Okrem pravidelného pohybu je dôležité venovať pozornosť aj hmotnosti školskej tašky, ktorá by nemala byť väčšia ako 10 % z celkovej váhy žiaka. Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR dávajú dôraz nielen na hmotnosť aktovky. Prváčik by nemal mať na sebe viac ako 2,5 kilogramu a deviatak nie viac ako 5 kilogramov.
Záťaž na rodinný rozpočet
Ochorenia a úrazy nespôsobujú len fyzické a duševné trápenie. Môžu mať nežiadúci vplyv i na rodinný rozpočet. Obzvlášť, ak si liečba vyžiada niekoľko týždňov, či dokonca mesiacov. „Odporúčame rodičom poistiť deti už od narodenia. V rámci jednej poistnej zmluvy je u nás možné poistiť 7 detí vo veku od 0 rokov až do dospelosti. Deti pritom nemusia byť v príbuzenskom vzťahu s poistníkom,“ vysvetľuje hovorkyňa NN Daniela Tomášková.
Poistnú udalosť je možné nahlásiť viacerými spôsobmi. Generali odporúča urobiť tak bezodkladne, a to buď cez online formulár na webstránke poisťovne, alebo osobne na pobočke, prípadne písomne a poslať poštou. Od klienta bude poisťovňa potrebovať číslo poistnej zmluvy, stručný opis udalosti a jeho telefónne číslo.
Aby sa proces vyplácania poistného plnenia zo životného poistenia urýchlil, poisťovne odporúčajú klientom priložiť všetky relevantné dokumenty priamo k hláseniu poistnej udalosti. Ide o doklady, ako napríklad lekárska správa, potvrdenie o poberaní nemocenských dávok zo Sociálnej poisťovne alebo rozhodnutie o priznaní invalidity.