Predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) Imrich Béreš v rozhovore vyzdvihol výhody stavebného sporenia. V minulosti sa objavovali a v súčasnosti ešte objavujú snahy zrušiť systém stavebného sporenia. Bérešovi chýbajú odborné diskusie na túto tému a očakáva, že bude možnosť sa s vládou o tom porozprávať. V rozhovore si môžete prečítať aj to, že čoskoro PSS odštartuje pre klientov novú ponuku a že zámery firmy smerujú aj k obnove súčasného bytového fondu.
Ako by ste zhodnotili súčasný stav trhu stavebného sporenia na Slovensku?
Trh stavebného sporenia je neodmysliteľnou súčasťou finančného trhu na Slovensku. Plní významnú úlohu v takej dôležitej oblasti, akou rozhodne je bytová výstavba a bývanie vôbec. Dôkazom je fakt, že stavebné sporenie je na Slovensku veľmi žiadaným finančným nástrojom. Za 23 rokov existencie stavebného sporenia u nás, líder na trhu – PSS, a. s. – uzatvoril celkom vyše 4,2 milióna zmlúv o stavebnom sporení. V súčastnosti je finančný sektor vo veľkej miere ovplyvnený nízkymi úrokovými sadzbami hypotekárnych a iných úverov. Napriek tomu je stavebné sporenie a úvery z neho neustále konkurencieschopným finančným produktom pre klientov. Svedčia o tom aj minuloročné obchodné výsledky PSS, a. s. Rástol počet nových zmlúv a prekročili sme historický rekord v objeme úverov, keď sme poskytli úvery za vyše 580 miliónov eur.
V čom je stavebné sporenie iné oproti iným bankovým produktom?
Jedinečnosťou – a veľkou konkurenčnou výhodou – stavebného sporenia je, že je to samostatný systém, uzavretá „veličina“ nezávislá od finančných trhov, či už domácich alebo svetových. Vďaka tomu je to maximálne bezpečný systém, ktorý – ako ukázala aj nedávna minulosť – náhle krízy a prípadné prepady na finančných trhoch nezasiahnu. Stavebné sporiteľne neobchodujú na rizikových finančných trhoch a operujú iba s peniazmi, ktoré im zverili ich klienti. Ostatné roky sú dôkazom, že klienti systému stavebného sporenia dôverujú čoraz viac. Z roka na rok totiž objem vkladov sporiteľov rastie. Jedinečnosť stavebného sporenia spočíva v mechanizme spojených nádob. Klient, ktorý si isté obdobie sporí, môže následne za výrazne výhodnejších podmienok získať úver na riešenie svojho bývania. Takúto možnosť majú všetci klienti, bez ohľadu na vekovú kategóriu.
Stavebné sporenie je podľa niektorých z roka na rok menej atraktívne pre tých, ktorí ho používajú iba na zhodnotenie peňazí. Čo si o tom myslíte vy?
Najlepšou odpoveďou na takéto „hodnotenia“ je realita. Tá hovorí, že zhodnotenie peňazí prostredníctvom stavebného sporenia je stále zaujímavé a výhodné. V Prvej stavebnej sporiteľni v tomto roku môže klient svoje vklady zhodnotiť úrokom a štátnou prémiou až vo výške 3,26 %, čo je plne konkurencieschopné s inými vkladovými produktmi na finančom trhu. Spomínaný mechanizmus spojených nádob zároveň klientovi zaručuje zákonný nárok na stavebný úver s úrokom už od 2,9 % ročne po splnení podmienok. Atraktivita stavebného sporenia nespočíva len v štátnej prémii. Jej maximálna výška sa už niekoľko rokov nezmenila, ale zároveň musíme akceptovať jej percentuálnu hodnotu, ktorá sa podľa objektívneho vzorca odvodzuje od úrokových sadzieb štátnych dlhopisov. A tie už niekoľko rokov po sebe klesajú.
Stavebné sporenie si prešlo rôznymi politickými a legislatívnymi zásahmi. V súčasnosti napríklad strana SaS má vo svojom programe zámer zrušiť podporu stavebného sporenia. Obávate sa ďalších politických zásahov?
Krištáľovú guľu nemáme a hádať nebudeme… Rozhodne sa ale budeme snažiť, či už s vládou alebo jednotlivými politickými subjektmi, komunikovať, aby podpora stavebného sporenia zostala zachovaná. Nie kvôli sebe, ale kvôli občanom, pre ktorých je – alebo by mala byť – táto podpora určená. Už dlhodobo mi na Slovensku chýba konštruktívna odborná diskusia o zásadných otázkach. Stavebné sporenie ako nástroj na skvalitňovanie bývania za takúto zásadnú otázku považujem. Preto očakávam, že v budúcnosti bude možnosť sadnúť si s vládnucimi elitami za rokovací stôl a konštruktívne sa rozprávať. V súčasnosti legislatívci pripravujú normy často takpovediac od zeleného stola, mierim tým najmä na transpozície smerníc EÚ ohľadne ochrany spotrebiteľa. Netvrdím, že klientov netreba chrániť, ale v niektorých prípadoch ide o prehnané a často – za tak krátky čas – technicky nezrealizovateľné opatrenia.
Teoreticky, ak by sa podpora stavebného sporenia zo strany štátu zrušila, čo by to znamenalo pre stavebné sporiteľne?
Nemá zmysel riešiť, čo by bolo, keby… Nad takouto alternatívou sa budeme zamýšľať, až keby nastala. Ale pevne verím, že takéto zamyslenie nebude nikdy treba. Táto podpora sa štátu niekoľkonásobne vracia. Každé 1 euro vynaložené na štátnu prémiu prinesie, vďaka multiplikačnému efektu, 6 až 8 eur do štátneho rozpočtu.
Čo nové plánuje PSS predstaviť svojim klientom v tomto roku?
Konkrétne zámery prezrádzať nebudeme, nedáme predsa konkurencii do ruky naše vlastné tromfy. Prvá stavebná sporiteľňa nespí na vavrínoch a snaží sa každý rok prinášať nové, kvalitnejšie finančné riešenia pre bývanie našich klientov. Tento rok nebude výnimkou. Naznačím iba toľko, že s prvou tohtoročnou špeciálnou ponukou pre klientov štartujeme už 1. marca.
Do akých oblastí budú smerovať investície firmy?
Na začiatku i konci našich snažení je náš klient. Naše investície budú preto smerované tak, aby priniesli maximálnu spokojnosť našich klientov. PSS, a. s., je špecializovanou bankou na podporu bývania. Preto tento segment je neustále v centre našej pozornosti. Uvedomujeme si, že bytový fond na Slovensku treba neustále skvalitňovať. Okrem toho, že pomáhame klientom zaobstarať či postaviť si nové bývanie, naše zámery smerujú aj k obnove súčasného bytového fondu. Teší nás, že aj štát poskytuje dotácie, resp. lepšie podmienky na financovanie revitalizácie rodinných či bytových domov. Nejde však o financovanie sto percent hodnoty obnovy. Zvyšné zdroje treba nájsť inde. A preto bude stavebné sporenie nápomocné aj v tomto smere.