Blíži sa začiatok školského roka. Rodičia školákov si musia aj tento rok vyčleniť nemalé finančné prostriedky. Najmä tí, ktorých dieťa ide do prvej triedy základnej školy.
Spoločnosť Partners vypočítala, že základná výbava prváka bude na Slovensku stáť tento rok okolo 230 eur. Orientačný nákup pomôcok sa pritom oproti roku 2022 predražil skoro o 30 eur. Oproti roku 2021 stúpla celková suma dokonca o vyše 50 eur.
„To, čo je pre jednu rodinu možno nepatrná suma, môže u inej výrazne narušiť rodinný rozpočet. Počítať však treba aj s výdavkami na dopravu, krúžky, výlety, ale aj vreckové,“ hovorí odborník na osobné financie z Partners Lukáš Nemergut.
Náklady stúpli aj v Čechách
V susednej Českej republike vybavenie prváčika do školy tento rok vyjde na viac ako 7-tisíc českých korún, teda cez 290 eur. Ako povedal hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda, je to historicky najvyššia suma. Záleží však podľa neho aj na kvalite zabezpečovaných vecí.
Vysokoškolské štúdium sa dá vykryť z úspor, možnosťou sú aj pôžičky
Viacerí rodičia pritom podľa Kovandu ani netušia, že im s tým vie finančne vypomôcť štát. V Čechách čiastkou maximálne zodpovedajúcej desaťnásobku životného minima jednotlivca, čo predstavuje tento rok 4 860 korún, teda niečo vyše 200 eur. Na potreby školáka tak môže ČR vyčleniť ročne 48 900, teda vyše 2 030 eur. Je potrebné si podať žiadosť na úrade práce a prostriedky sú určené tým rodičom, ktorí sa preukázateľne nachádzajú v ťažšej sociálnej situácii.
Česká republika poskytuje aj jednorazovú finančnú pomoc. Základná čiastka predstavuje 500 korún na žiaka, čo je asi 20 eur. Svoje vlastné príspevky „na pastelky“ vyplácajú aj niektoré mestá zo svojich vlastných rozpočtov. Napríklad Brno a Hodonín tento rok podľa Kovandu prvákom vyplatí 2 500 korún, teda viac ako 100 eur.
Príspevok na Slovensku dostanete v októbri
Mechanizmus podpory na Slovensku je iný. Príspevok pre prvákov rodičom vyplatia tak, že sa zvýši suma k prídavku na dieťa. K sume 60 eur tak jednorazovo v októbri príde ešte 110 eur. Navýšenie rodič dostane automaticky na základe informácie o zápise dieťaťa do prvého ročníka získanej z centrálneho registra prevádzkovaného ministerstvom školstva, o tento príspevok nemusíte žiadať.
Koľko peňazí bude potrebovať naše dieťa na vlastné bývanie v dospelosti?
Okrem zvýšenia vyplateného spolu s bežným prídavkom na dieťa má aj rodič na Slovensku šancu získať prilepšenie od samosprávy. Mali by ste preveriť, či príspevok pre prváka neposkytuje aj vaša obec. Poskytovanie príspevku na svojich webových stránkach deklarujú aj niektoré mestské časti Bratislavy. Staré mesto napríklad informuje o príspevku 50 eur.
O príspevok od samospráv je potrebné si požiadať. Obce či mestské časti nemajú povinnosť rodičov iniciatívne informovať o ich podpore.
Lepšie je sa pripraviť dopredu
Ide síce o mimoriadne výdavky, no to, že dieťa raz nastúpi do prvej triedy vedia rodičia prakticky už pri narodení. To dáva rodičom podľa firmy Partners priestor na dostatočne dlhú prípravu.
„Ak rodičia nemysleli na zvýšené výdavky spojené so školou vopred, musia počítať s tým, že jednorazovo zaplatia od dvoch stoviek eur vyššie, čo už môže narušiť bežný chod domácnosti. Preto radím urobiť si presný zoznam toho, čo dieťa do školy potrebuje, nastaviť si orientačný rozpočet a toho sa držať,“ odporúča Nemergut.
Pomôcky, bez ktorých sa dieťa v škole nezaobíde, zverejňuje väčšina škôl na svojich stránkach. Aj keď najvyššie výdavky čakajú práve rodičov prvákov, rodičia starších detí nie sú od výdavkov navyše ušetrení. „Taška, peračník, úbor na telesnú či potreby na výtvarnú výchovu poslúžia aj niekoľko rokov. Pri starších deťoch sa príprava predraží pri vyšších výdavkoch na oblečenie, mobil a počítač,“ upozorňuje odborník.
Nákupom pomôcok výdavky na školu nekončia. Počas školského roka je potrebné platiť za cestovné výdavky, rôzne poplatky za krúžky a iné voľnočasové aktivity, školské výlety a školák by mal dostávať aj malé vreckové. „To je dôvod, prečo všetky väčšie výdavky treba plánovať vopred, zahrnúť ich do plánovaných výdavkov domácnosti a prípravu na ne rozložiť v čase,“ upozorňuje Nemergut.