Po 35. rokoch od Nežnej revolúcie Slovensko oslavuje kľúčový míľnik, ktorý priniesol zmenu z obdobia neslobody a prísnych ekonomických obmedzení k demokracii a slobodným trhovým princípom. Prístup k bankovým službám na Slovensku bol podľa Národnej banky Slovenska až do roku 1989 obmedzený na niekoľko štátnych bánk.
Prvú zmenu v tomto sektore priniesla až Slovenská štátna sporiteľňa, ktorá v roku 1989 nainštalovala prvý bankomat, čím sa otvorila cesta k modernejším bankovým službám.
Pred Nežnou revolúciou bolo cestovanie do zahraničia a získavanie devíz prísne regulované. Občania museli svoje zahraničné príjmy meniť za československé koruny alebo tzv. tuzexové bony, ktoré boli obľúbené najmä na čiernom trhu pre ich výhodnejší kurz. Tuzexové bony sa používali na nákup tovarov, ktoré v Československu chýbali, ako napríklad zahraničné čokolády či autá.
Od kešu a šekov k prsteňom. Bankový sektor prešiel od Novembra 89 revolúciou nielen v používaní platobných nástrojov
Po 17. novembri 1989 sa podmienky cestovania uvoľnili, čo vyústilo do veľkých davov v bankách, kde si ľudia chceli vymeniť valuty.
Zaujímavým prejavom odporu voči režimu bolo poškodzovanie bankoviek, najmä stokorunáčky s portrétom Klementa Gottwalda, ktorej tlač bola zastavená v januári 1990. Táto bankovka bola nahradená novou, ktorá obehávala až do roku 1993 a stala sa symbolom socializmu. V roku 2015 bola dokonca vyhlásená za jednu z najkrajších bankoviek sveta.