Strana Progresívne Slovensko (PS) dlhodobo upozorňuje, že štátna kasa je v katastrofálnom stave a dlh rastie. A to aj napriek záväzku vlády stabilizovať krajinu.
Ako na stredajšej tlačovej konferencii povedal člen parlamentného výboru pre financie a rozpočet za stranu PS Štefan Kišš, šetriť treba, ale tak, aby to malo zmysel, teda citlivo. Aby opatrenia v dlhodobom horizonte zaručili rast a konkurencieschopnosť.
Dominujú tri opatrenia
Vláda ide podľa Kišša šetriť tam, kde sa šetriť nemá. Vláda podľa jeho slov klame, že konsolidácia sa nikoho nedotkne.
Daň z bankových prevodov by do štátneho rozpočtu mohla priniesť milióny eur, avšak s možnými dopadmi na ekonomický rast
„Taká konsolidácia neexistuje,“ poznamenal Kišš. No vláda to podľa neho robí tak, že svojimi opatreniami zasiahne peňaženky ľudí najbolestivejším spôsobom. Dominujú tri opatrenia, zmeny v druhom pilieri, daň s finančných transakcií a daň z práce.
„Vláda ide opäť siahnuť na naše budúce dôchodky a vykradnúť druhý pilier, pokračuje v tom od roku 2008,“ pokračoval Kišš. Prichádza podľa neho ďalšie znižovanie odvodu do druhého piliera, znovuotvorenie piliera pre existujúceho sporiteľa a zmena mechanizmu automatického vstupu do piliera. V rámci zdanenia práce si to podľa Kišša odnesú zamestnávatelia a aj zamestnanci. Vláda sa okrem iného chystá podľa neho zvýšiť minimálne sociálne odvody o 20 % alebo strop platenia odvodov.
Opatrenia sa dotknú všetkých
Daň z finančných transakcií – tú budeme podľa Kišša platiť všetci, aj keď vláda tvrdí, že nie a že takéto opatrenie nechystá.
Minister Kamenický podľa Štefana Kišša opäť klame a nevie, ako chce šetriť
„Najškodlivejšia časť, výber z bankomatov, z toho našťastie upustili, ale aj tak sa opatrenie dotkne všetkých. Ideme naspäť do doby kešu,“ hovorí Kišš. Je potrebné podľa neho investovať do budúcej generácie a nie zadlžovať naše deti. Strana si konsolidáciu predstavuje tak, že má byť systematická a nie robiť rýchle náplaste.