Treba sa sústrediť na prioritné a nie sekundárne problémy, podnikatelia očakávajú od vlády rezolútnejšiu konsolidáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Mihók
Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

Podnikateľský sektor očakáva od vlády rezolútne kroky vedúce ku konsolidácii verejných financií ako základnej podmienky pre úspešné podnikanie a jednoznačné rozhodnutia vedúce k zvýšeniu konkurencieschopnosti Slovenska.

Skonštatovali to účastníci Zhromaždenia delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) v Bratislave, podľa ktorých sa treba sústrediť na kroky prioritné pre ekonomiku, ako je napríklad plné a efektívne čerpanie eurofondov, razantné zlepšenie vo vzdelávacom systéme podľa potrieb podnikateľov, a nie na sekundárne problémy.

Najväčšie výzvy

Ako informovala tlačová tajomníčka SOPK Bibiána Gunišová, podnikatelia za hlavné predpoklady dosiahnutia konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky považujú znižovanie daňového a odvodového zaťaženia, zabezpečenie právnej istoty podnikania, vytváranie predpokladov na to, aby pre podnikanie bola k dispozícii vzdelaná a kvalifikovaná pracovná sila a v maximálnej miere sa znížili administratívne prekážky podnikania.

Najväčšie výzvy, ktoré má slovenská ekonomika, ako aj celá spoločnosť pred sebou, sú súdržnosť spoločnosti, konkurenčná schopnosť našej ekonomiky, kvalita a efektívnosť vzdelávania, udržateľnosť a dostupnosť zdravotnej starostlivosti a migračné pohyby, najmä v prípade emigrácie mladej a vzdelanej generácie do zahraničia a v prípade imigrácie jej stredný a dlhodobý vplyv na slovenskú spoločnosť,“ pripomenul predseda SOPK Peter Mihók.

Dôležitá spolupráca

Podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Kamila Šaška sú si na ministerstve vedomí, že podpora podnikateľského prostredia je kľúčovou podmienkou zabezpečenia trvalého rastu a prosperity štátu.

Spolupráca s vami, ako zástupcami podnikateľskej komunity, je pre nás mimoriadne dôležitá. Hľadáme konštruktívny dialóg postavený na argumentoch a číslach,“ uviedol Šaško.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bibiána GunišováKamil ŠaškoPeter Mihók
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSOPK Slovenská obchodná a priemyselná komora