Prezidentské voľby v USA a ich dôsledok na ekonomiku: Slovensku by obchodné vojny mohli znížiť HDP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kamala Harrisová, Donald Trump
Viceprezidentka Kamala Harrisová a kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Foto: Archívne, SITA/AP - koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš upozorňuje na možné dôsledky volieb v USA na ekonomiku Slovenska a EÚ. V prípade víťazstva Donalda Trumpa by mohli nové clá až do výšky 10 % zasiahnuť exportne orientované krajiny, vrátane Slovenska a Nemecka.

„Našej otvorenej ekonomike by okrem nových obchodných bariér hrozila aj Trumpova hrozba 60 % ciel na Čínu,“ uvádza Kočiš.

Vplyv obchodných vojen

Podľa Konfederácie dánskeho priemyslu v spolupráci s Oxford Economics by obchodné vojny mohli do roku 2027 reálne znížiť HDP Slovenska o 4 miliardy eur. To by znamenalo pokles zamestnanosti a produktivity a nižšie HDP na hlavu o 642 eur.

Ak by sa prezidentkou stala Kamala Harrisová, predpokladá sa stabilnejšie a predvídateľnejšie prostredie. Harrisová podporuje spoluprácu s NATO a medzinárodné dohody, čo by mohlo zmierniť napätie a znížiť riziko obchodných vojen.

Kočiš upozorňuje, že bez ohľadu na výsledok volieb bude pre EÚ a Slovensko prioritou riešenie výziev v oblasti obrany, klímy a energetiky. „Keďže sme malá krajina na vonkajšej hranici EÚ aj NATO, je v našom najvyššom záujme, aby obranná aliancia ostala stabilná a plne reakcie schopná,“ dodáva Kočiš.

Treba posilniť pozíciu EÚ

Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák upozornil na nevyhnutnosť posilniť pozíciu Európskej únie bez ohľadu na výsledok volieb. Podľa Horňáka sú medzi kandidátmi značné rozdiely, najmä v oblasti zahraničnej a obchodnej politiky.

Donald Trump je zástancom silného protekcionizmu a zamerania USA na seba, zatiaľ čo Kamala Harrisová má miernejší prístup.

Analýzy naznačujú, že Trumpove politické zámery by mohli negatívne ovplyvniť americkú ekonomiku. Najväčšie obavy však Horňák neskrýva z výsledku samotného, ale skôr z toho, ako bude prípadná prehra Donalda Trumpa vnímaná a interpretovaná. Možno sa opäť zopakujú napäté situácie z minulých volieb.

Spoľahnúť sa treba sám na seba

„Hospodárske zoskupenie štátov, akým je Európska únia, musí byť zodpovedné samo za seba,“ uviedol Horňák.

Vyzdvihol dôležitosť medzinárodnej spolupráce, avšak zdôraznil, že EÚ musí posilňovať svoju váhu vo svete, či už ide o inovácie, ekonomický rast alebo schopnosť obrany.

„Môžeme sa spoliehať na iných, ale nič nie je lepšie ako môcť sa spoľahnúť sám na seba,“ uzavrel Horňák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpKamala HarrisováMatej Horňák
Firmy a inštitúcie EU Európska únia