Pre extrémne výkyvy počasia vydali meteorológovia výstrahu pred silným dažďom. Ako predchádzať škodám a ako ich nahlásiť?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Záplavy
Foto: Brett Coomer/Houston Chronicle via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku sa očakávajú silné a vytrvalejšie zrážky, ktoré podľa predpovedí povedú k mimoriadne silným povodniam. Poisťovňa Generali preto odporúča svojim klientom, aby nepodceňovali varovania a včas reagovali na blížiace sa nepriaznivé počasie. Týmto spôsobom môžu predísť potenciálnym škodám.

„Ak bývate v záplavovej oblasti, odporúčame umiestniť okolo dverí vrecia s pieskom. Tento jednoduchý krok môže výrazne pomôcť pri silných dažďoch. Nezabudnite tiež na svoje cennosti a elektroniku, ktoré máte v záhradných domčekoch, suterénoch alebo pivniciach. Všetko premiestnite do takej výšky, kde sa už voda nedostane,“ radí riaditeľ likvidácie poisťovne Generali Jozef Hrdý.

Klienti by si mali z bezpečnostných dôvodov dôkladne skontrolovať prívod plynu, pitnej vody a elektriny. Ak však vysoká hladina vody už ohrozuje majetok, vodné čerpadlo môže byť neoceniteľným pomocníkom, ktorý sa dostane všade tam, kde je to potrebné.

Poisťovne sú pripravené

Allianz – Slovenská poisťovňa pozorne sleduje a vyhodnocuje situáciu a je na zvýšený počet hlásení o škodách spôsobených práve dažďom a následnými povodňami a záplavami pripravená kapacitne, aj technicky.

„V lokalitách, kde bude najviac škôd, budú s obhliadkami opäť pomáhať aj kolegovia z iných častí Slovenska, aby mali klienti čo najrýchlejšie vyriešenú nahlásenú škodu. Menšie škody riešime bez obhliadky – po nahlásení a zaslaní fotodokumentácie škody posielame klientom automaticky poistné plnenie na účet. Pri väčších či komplikovanejších škodách urobíme najskôr obhliadku a zdokumentovanie škody. V prípade potreby môžeme klientom poskytnúť zálohu na opravu poškodení,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Allianz Lucia Strnad Muthová.

Pozor na podpoistenie

Mnoho ľudí sa už snaží nehnuteľnosť poistiť, no rizikom je aj jeho zlé nastavenie. Ako upozorňuje odborný garant pre neživotné poistenie spoločnosti Universal maklérsky dom Pavol Michalec, môže vzniknúť podpoistenie, kedy je hodnota nehnuteľnosti oveľa vyššia ako dojednaná poistná suma.

„Zoberme si príklad rodinného domu, ktorý by sa dnes dal postaviť za dvestotisíc eur. Búrka so silným vetrom z neho odniesla časť strechy a spôsobená škoda dosiahla 20-tisíc eur, dom je však poistený len na 140-tisíc, čo bola jeho nová hodnota pred piatimi rokmi. Poisťovňa môže vyplatiť poistné plnenie vo výške len 70 percent skutočnej škody, teda odráta z neho 30-percentné podpoistenie,“ vysvetľuje Pavol Michalec.

Ako nahlásiť poistnú udalosť?

1. Slovenská asociácia poisťovní radí čo najskôr kontaktovať poisťovňu a nahlásiť poistnú udalosť. Ideálne online cez formulár poisťovne, kde je možné nahrávať aj fotky alebo škodu oznámte telefonicky na infolinke poisťovne.

2. Od poisťovne dostanete informáciu, či bude potrebná aj fyzická obhliadka škody likvidátorom poisťovne. Niektoré poisťovne ponúkajú možnosť videoobhliadky, takže zdokumentovanie škôd a začatie likvidácie poistnej udalosti môže byť rýchle.

3. Dodržujte pokyny poisťovne týkajúc sa odstraňovania následkov škody. Ak je potrebné z bezpečnostných alebo hygienických dôvodov začať s odpratávaním poškodených alebo zničených vecí, urobte si ich fotografie alebo videozáznam situácie.

4. Čím skôr ohlásite a popíšete rozsah škody, doložíte fotky, tým skôr poisťovňa udalosť vyhodnotí, resp. zlikviduje a môžete dostať náhradu škody, teda poistné plnenie.

5. Ak by z nejakého dôvodu mala byť poistná udalosť šetrená dlhšie, môžete poisťovňu požiadať o zálohu.

Pozor na extrémny dážď na ceste

Počasie bude zaťažkávajúcou skúškou aj pre vodičov. Ako hovorí Vladimír Guštafik z lízingovej spoločnosti Business Lease Slovakia, v prípade prudkých prívalových dažďov, ak to situácia dovoľuje, je ideálne preparkovať vozidlo na nejaké vyvýšené miesto, kde je najmenší predpoklad zaplavenia vozidla. V prípade zaplavenej časti cesty, napríklad v podjazde, je absolútne nevyhnutné overiť si hĺbku vody pred tým, ako sa pokúsite o jej prejazd. Ak hĺbka vody dosahuje nástupnú výšku vozidla, prejazd je nebezpečný.

„Hrozí nasatie vody do spaľovacieho priestoru motora,“ upozorňuje Guštafik. Takáto jazda môže vozidlu spôsobiť rozsiahle škody. „Pokiaľ v takýchto prípadoch nie je možné z miesta zatopenia vozovky s vozidlom bezpečne odísť či vycúvať, je nutné okamžite zastaviť vozidlo a vypnúť motor, čím sa škody na vozidle minimalizujú,“ radí Guštafik. Ľudia by tiež nemali zabúdať, že ak sa vozidlo poškodí pokusom o takýto prejazd zaplavenej časti cesty, kde je zjavné, že hrozí zaplavenie vozidla, takéto škody nie sú kryté ani havarijným poistením.

„Pokiaľ je aj stojace vozidlo zaliate vodou tak, že sa pod vodu dostal aj motor vozidla, neodporúča sa po opadnutí vody motor štartovať, nakoľko sa môže poškodiť. Vozidlo je potrebné odtiahnuť do servisu a nechať ho dôsledne skontrolovať a odborne vysušiť,“ dodáva Guštafik.

Poistka riziko nepokryje

Škody na vozidle spôsobené prírodnými živlami, teda aj škody spôsobené vodou, búrkou, vetrom a podobne, vie zmierniť havarijné poistenie. Dokonca niektoré poisťovne poskytujú dodatočné pripoistenia k povinnému zmluvnému poistenie, v ktorých sú kryté niektoré špecifické riziká súvisiace s počasím. V prípade havarijného poistenia dostanete náhradu vo výške nákladov na opravu vozidla po odrátaní dohodnutej spoluúčasti. Pozor však, ak ste išli vedome do rizika, alebo ste neprispôsobili jazdu stavu vozovky, alebo k nehode prispel zlý technický stav vozidla. Vtedy môže poisťovňa poistné plnenie aj krátiť, prípadne odmietnuť.

Napríklad pri škode vzniknutej aquaplaningom bude poisťovňu zaujímať aj stav pneumatík. V prípade vzniku poistnej udalosti pri brodení sa cez zaplavený terén sa zas poisťovňa bude pýtať, za akých okolností k poistnej udalosti došlo. Ak ste išli vedome do rizika a vošli vozidlom do zaplavenej časti vozovky či terénu, tak by vám poisťovňa mohla aj napriek havarijnému poisteniu krátiť až odmietnuť poistné plnenie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef HrdýLucia Strnad MuthováPavol MichalecVladimír Guštafik
Firmy a inštitúcie Allianz - Slovenská poisťovňaBusiness Lease SlovakiaGenerali PoisťovňaSlovenská asociácia poisťovníUniversal maklérsky dom