Pravidlá výpočtu kapitálových požiadaviek pre banky sa zmenia, banky by to nemalo výrazne postihnúť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kalkulačka, mince, peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Stabilita finančného systému na Slovensku by sa mala zvýšiť. Národná banka Slovenska (NBS) bude môcť ukladať bankám kapitálový vankúš na krytie systémového rizika v závislosti od vymedzených typov expozícií. Zmenia sa tiež pravidlá na výpočet kapitálových požiadaviek na úrovni tzv. druhého piliera. Podľa návrhu novely zákona o bankách, ktorý v stredu schválila vláda, sa upravujú podmienky pri osobitnej požiadavke na vlastné zdroje, ako aj odporúčania týkajúce sa dodatočných vlastných zdrojov. NBS ako orgán dohľadu oznámi banke svoje očakávania týkajúce sa výšky kapitálu držaného nad rámec kapitálových požiadaviek a rezerv. Podľa ministerstva financií ide o „mäkkú“ požiadavku orgánu dohľadu, ktorá predstavuje nový, menej prísny a menej formálny nástroj v porovnaní s osobitnou požiadavkou na vlastné zdroje. Pri opakovanom neplnení tejto mäkkej požiadavky bude mať centrálna banka právomoc udeliť „tvrdú“ požiadavku na zvýšenie kapitálu v rámci druhého piliera.

Dopady by nemali byť výrazné

„Vzhľadom na relatívne dobrý stav slovenského bankového sektora neočakávame výrazné dopady na banky vyplývajúce zo zmien v pravidlách na výpočet kapitálových požiadaviek na úrovni druhého piliera, ani v úprave kapitálových vankúšov,“ skonštatovalo ministerstvo financií. Rezort predpokladá, že zavedenie nových pravidiel si môže vyžiadať náklady na dodatočný kapitál zo strany niektorých bánk, ktoré však nie je možné vyčísliť.

Zmeny majú nastať aj v regulácii finančných holdingových spoločností a zmiešaných finančných holdingových spoločností. Rezort financií navrhuje, aby finančné holdingové spoločnosti a zmiešané finančné holdingové spoločnosti boli začlenené do priamej pôsobnosti orgánov dohľadu, čím sa má zaistiť riadne plnenie prudenciálnych požiadaviek na konsolidovanom základe. „Dôvodom týchto zmien sú situácie, keď banka ovládaná holdingovými spoločnosťami nie je schopná zaistiť splnenie požiadaviek na konsolidovanom základe v rámci celej skupiny,“ tvrdí ministerstvo financií.

Dohľad nad skupinami by sa mal uľahčiť

Novelou zákona sa má zaviesť povinnosť ustanoviť tzv. sprostredkujúcu materskú spoločnosť pre veľké skupiny pochádzajúce mimo územia Európskej únie, ktorých súčasťou sú aspoň dve dcérske spoločnosti, ktoré sú inštitúciami usadenými v Európskej únii. Ministerstvo financií chce týmto krokom uľahčiť dohľad nad takýmito skupinami a zvýšiť spôsobilosť dotknutých subjektov pri riešení kríz. Legislatívny návrh prináša aj zmeny v úprave odmeňovania. „Ich cieľom je predovšetkým zohľadniť princíp proporcionality, najmä v prípade presne vymedzených menších bánk a zamestnancov s nízkymi úrovňami pohyblivej zložky odmeňovania,“ uviedol rezort financií. Podstatou týchto zmien je podľa ministerstva len presnejšie vymedzenie podmienok odmeňovania bez akéhokoľvek vplyvu na stanovovanie a prideľovanie odmien jednotlivým osobám.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska