Podiel Slovákov s pôžičkou či úverom sa medziročne prakticky nezmenil. Zatiaľ čo v minulom roku malo nejaký finančný záväzok 40 % Slovákov, v súčasnosti ide o 41 % slovenských domácností.
Prieskum spoločnosti Kruk Česká a Slovenská republika, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, zistil aj to, že častejšie si požičiavajú muži než ženy a že najčastejšie ide o sumy medzi 4-tisíc eur až 40-tisíc eur.
Pôžičky majú hlavne vysokoškoláci
Záväzky vyššie ako 40-tisíc eur má viac ako štvrtina dlžníkov. Dlhodobo si Slováci požičiavajú peniaze predovšetkým v produktívnom veku, najvyššie sumy dlžia spravidla vo veku medzi 25 až 44 rokmi. Pôžičky má však aj celá pätina seniorov a u 70 % seniorov ide o sumy do 4-tisíc eur.
Hypotéka je zväčša záväzok na desiatky rokov, je preto namieste neunáhliť sa a porovnať viacero ponúk
Pôžičky a úvery majú najčastejšie vysokoškoláci, teda 50 %, ktorí si zároveň výrazne častejšie požičiavajú sumy nad 40-tisíc eur. Výška záväzkov rastie spoločne s príjmom domácností, pričom najčastejšie sú zadlžení obyvatelia Bratislavského a Trnavského kraja, ktorí si požičiavajú aj najvyššie sumy. Najmenej dlžníkov žije v Trenčianskom kraji.
Slováci si dlhodobo požičiavajú predovšetkým v súvislosti s bývaním. V 37 % ide o kúpu bytu či stavbu domu a následne o rekonštrukciu bývania, teda 28 %. Nasledujú úvery na nákup vozidla s necelými 18 %. Zatiaľ čo na bývanie si prakticky rovnakou mierou požičiavajú ženy aj muži, v úveroch na vozidlá výrazne prevažujú muži.
Hrozba dlhovej pasce
Záväzky spojené s bývaním majú predovšetkým ľudia v produktívnom veku.
„Pôžičky na bývanie v produktívnom veku sú bežné, avšak náš prieskum zistil, že 13 % úverov slúži na uhradenie iných dlhov. Také pôžičky si navyše najčastejšie berú mladí ľudia a seniori. Obe tieto vekové kategórie môžu mať obmedzené možnosti ich splácania a hrozí im, že sa dostanú do dlhovej pasce,“ hovorí generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.
Ďalším varovným výsledkom prieskumu je podľa nej rastúci počet úverov pre potreby iného člena rodiny z 3 % na 7 % úverov.