Dohľad Národnej banky Slovenska (NBS) v oblasti digitálnej prevádzkovej odolnosti dohliadaných subjektov sa rozšíri. Vyplýva to z novely zákona o dohľade nad finančným trhom, ktorú v stredu schválila vláda.
Ide o harmonizáciu slovenského právneho poriadku s nariadením o digitálnej prevádzkovej odolnosti finančného sektora, cieľom je zapracovať eurosmernicu DORA.
Nariadenie o digitálnej prevádzkovej odolnosti finančného sektora, označované skratkou DORA, predstavuje nový európsky legislatívny rámec pre efektívne a komplexné riadenie odolnosti finančných inštitúcií.
Efektívne riadenie rizík
Nariadenie a s ním súvisiaca smernica majú podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika za cieľ nastaviť taký štandard efektívneho riadenia rizík a zvyšovania odolnosti informačných technológií a úrovne kybernetickej bezpečnosti vo finančnom sektore, ktoré samotným finančným inštitúciám aj ich klientom zabezpečia vysoký štandard ochrany.
Prísna regulácia chráni finančných klientov, neznamená to však podľa analytika automaticky aj výhodnosť produktov
Spolu s definovaním požiadaviek nariadenia a smernice zavádzajú celoúniový rámec dohľadu nad poskytovateľmi kritických informačno-komunikačných technológií tretích strán.
„Súčasne nová legislatíva od regulovaných subjektov – čiže firiem pôsobiacich na finančnom trhu – očakáva, že si budú samé overovať IT odolnosť poskytovateľov služieb, tzv. tretích strán,“ vysvetlil pre agentúru SITA Búlik.
Nový štandard ochrany voči kybernetickým hrozbám
Súbežne nariadenie a s ňou súvisiaca smernica DORA rozširuje povinnosť dodržiavať nový štandard ochrany voči kybernetickým hrozbám aj na doteraz v oblasti bezpečnosti neregulované subjekty z finančného sektora.
Väčšina Slovákov nemá skúsenosti s kryptoaktívami a môže čeliť podvodom. Ako sa pred nimi chrániť?
Konkrétne na kryptoburzy a poskytovateľov služieb okolo kryptoaktív, správcov a sprostredkovateľov alternatívnych investičných fondov a tiež správcov a poskytovateľov služieb v oblasti kolektívneho financovania.
Nariadenie o okamžitých platbách
Súčasťou návrhu sú aj novely ďalších zákonov, ktoré súvisia s implementáciou smernice DORA v sektorových zákonoch finančného trhu. Napríklad je to implementácia nariadenia o okamžitých platbách v zákone o platobných službách.
Návrh zákona v neposlednom rade upravuje aj zákon o elektronických komunikáciách, ktorý umožňuje na základe súdneho rozhodnutia prístup Národnej banky Slovenska k telekomunikačným dátam, v prípade odôvodneného podozrenia z porušenia ustanovení nariadenia DORA a jeho následnom vyšetrovaní.
Taktiež je to zjednodušenie postupov pre poskytovateľov platobných služieb a spotrebiteľov zavedením možnosti elektronizácie celého procesu presunu platobného účtu. Tento krok má za cieľ zlepšiť, skvalitniť a zrýchliť prístup k službe pre klientov poskytovateľov platobných služieb.
Presun platobného účtu
V dôsledku digitalizácie, ktorá bola urýchlená aj pandémiou COVID-19, sa zmenili potreby spotrebiteľov a ich vnímanie bankových služieb. Klienti budú môcť vybaviť presun platobného účtu rýchlejšie prostredníctvom elektronického bankovníctva, čo im ušetrí čas.
Online investovanie Slovákov zaujíma, väčšina sa však neorientuje ani v základných pojmoch
Pri elektronickom presune platobného účtu bude mať klient možnosť sledovať, v akom stave sa jeho žiadosť nachádza a poskytovateľ platobných služieb bude mať možnosť komunikovať s klientom efektívnejšie. Okrem elektronizácie celého procesu presunu účtu budú poskytovatelia platobných služieb naďalej túto službu poskytovať aj priamo vo svojich obchodných miestach.
Elektronický podpis
Súčasťou legislatívneho návrhu je aj úprava zákona o platobných službách umožňujúca elektronické podpísanie žiadosti o presun účtu cez elektronické kanály poskytovateľov platobných služieb.
Tento krok znamená akceptáciu použitia tzv. zmluvne dohodnutého elektronického podpisu, ktorý spotrebitelia a poskytovatelia platobných služieb už využívajú pri vzájomnej elektronickej komunikácii, elektronických právnych úkonoch a pri uzatváraní zmlúv na diaľku.