Podiel tuzemského základného imania v bankách mierne klesol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Graf, obchodovanie
Ilustračné foto pixabay.com

Kým ku koncu roka 2017 predstavoval podiel tuzemského základného imania 5,25 %, na konci vlaňajška to bolo 5,11 %.

Podiel tuzemského základného imania na celkovom upísanom základnom imaní bánk sa ku koncu vlaňajška medziročne opäť mierne znížil. Kým ku koncu roka 2017 to bolo 5,25 %, na konci vlaňajška to bolo 5,11 %.

Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska, podiel zahraničného základného imania sa tak medziročne zvýšil z úrovne 94,75 % na 94,89 %. Objem zahraničného základného imania vzrástol o 100,9 mil. eur, resp. o 2,93 %.

Rast z Maďarska a ČR

Najväčší príspevok na tomto náraste mal zahraničný kapitál z Českej republiky a Maďarska. Ku koncu roka sa medziročne zvýšil podiel kapitálu Maďarska z úrovne 4,10 % na 4,27 %, teda o 10 mil. eur. Podiel kapitálu Českej republiky stúpol z úrovne 53,14 % na 53,91 %, teda o 81 mil. eur.

Kým kapitál Maďarska vzrástol v OTP Banke Slovensko, navýšenie kapitálu z ČR sa uskutočnilo predovšetkým v UniCredit Bank a v spoločnosti Komerční banka.

Štruktúra:

Z 27 tuzemských úverových inštitúcií má v štruktúre upísaného základného imania aj tuzemské základné imanie osem subjektov, z ktorých dve banky, a to ČSOB stavebná sporiteľňa a Slovenská záručná a rozvojová banka, pôsobia so 100-percentným podielom tuzemského kapitálu.

Avšak skupina ČSOB ako celok patrí do skupiny KBC. Záručnú banku vlastní štát.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať