Odvody do dôchodku by sa u žien, ktoré sú na materskej, mohli zvýšiť. Zmenu navrhuje poslankyňa a podpredsedníčka klubu Progresívne Slovensko (PS) Simona Petrík. Na tlačovej konferencii vyhlásila, že v téme rovnosti a férového zaobchádzania so ženami na trhu práce sa za posledné roky veľa pozitívnych zmien neudialo.
Slovensko má podľa jej slov štedro nastavenú počiatočnú finančnú pomoc pre tehotné ženy a pre ženy na materskej či rodičovskej. Napriek tomu to nestačí, a ukazuje sa, že len finančná pomoc v prvých mesiacoch alebo rokoch zakladania si rodiny, nie je jediným vhodným nástrojom, ktorý by motivoval ženy mať viac detí.
Medzi mužmi a ženami je veľká medzera
„Sme najrýchlejšie starnúca krajina v Európske únii, najväčším faktorom tohto stavu je nízka pôrodnosť. Ženy ak sa majú stať matkami, musia cítiť, že za materstvo nebudú penalizované, napríklad ťažším návratom na trh práce, nižším pracovným zaradením po rodičovskej, tým pádom aj nižším platom. Túto medzeru oproti mužom len tak nedobehnú a odmenou im je aj nižší dôchodok,“ uviedla Simona Petrík.
Poslankyne PS a KDH zdôrazňujú dôležitosť dialógu so zamestnávateľmi pri zvyšovaní minimálnej mzdy
Keďže sa na Slovensku dožívajú viac rokov práve ženy, častokrát sa podľa poslankyne z PS z nich stávajú chudobné vdovy. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš, ktorý by mal riešiť tieto záležitosti, podľa Petrík zatiaľ nič nespravil pre ženy a rodiny.
„Jedným z najohrozenejších skupín obyvateľstva na Slovensku sú práve ženy samoživiteľky a jednorodičia, ktorí musia skĺbiť prácu so starostlivosťou o dieťa. Do parlamentu som predložila návrhy zákona o sociálnom poistení, ktoré prispejú k vyšším dôchodkom pre ženy, a výrazne znížia ich diskrimináciu,“ vyhlásila podpredsedníčka Progresívneho Slovenska.
Vyššie odvody do dôchodku
Ako prvé chce zvýšiť odvody do dôchodku u žien, ktoré pred materskou zarábali viac ako je priemerná mzda na Slovensku. V roku 2023 bola priemerná mzda vo výške 1430 eur. Žene, ktorá v tom období zarábala viac a otehotnela, sa aktuálne do dôchodku odvádzajú odvody len z tejto priemernej mzdy a nie z jej skutočnej mzdy.
Dôchodcovia budú dostávať vyšší trinásty dôchodok, štát to bude stáť stovky miliónov eur ročne (video)
„Domáca starostlivosť o dieťa, ktorú vykonávajú predovšetkým ženy, je z môjho pohľadu rovnako dôležitá, ako je jej predošlý výkon v práci. Môj návrh zaručuje ženám s vyššou než priemernou mzdou spravodlivý odvod do dôchodku podľa jej priemernej mzdy. Ženy s nižšou mzdou si naďalej ponechajú výhodu odvodov z priemernej mzdy,“ objasnila predkladateľka.
Druhý spôsob pomoci
Druhý spôsob, ktorým chce poslankyňa zabrániť, aby ženy nedoplácali na materstvo nízkym dôchodkom, sú zdieľané dôchodkové práva.
„Zatiaľ, čo ženy sa doma starajú o deti, muži pracujú a kariérne postupujú, čím majú potom vyššie dôchodky. Ako riešenie navrhujem zdieľané dôchodkové práva oboch rodičov počas dohodnutého obdobia, kedy sa starajú o spoločné dieťa. Ich príjmy za toto obdobie sa sčítajú, a do dôchodku si budú odvádzať rovným dielom 50 na 50,“ upresnila Petrík.
Progresívci chcú odstrániť diskrimináciu bezdetných rodín pri vdovských dôchodkoch
Podľa jej slov túto zmenu zatiaľ chce zaviesť ako možnosť pre rodiny, ktoré to budú chcieť využívať, a nie ako povinnosť. Ide podľa poslankyne o revolučné riešenie, ktoré funguje vo Švajčiarsku, a aktuálne sa testuje a overuje aj v Českej republike. O tom, či novela zákona o sociálnom poistení bude posunutá do druhého čítania, rozhodne parlament v stredu poobede.