Progresívci chcú odstrániť diskrimináciu bezdetných rodín pri vdovských dôchodkoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodok, dôchodky, dôchodca, penzia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Progresívne Slovensko chce odstrániť diskrimináciu bezdetných rodín pri vdovských dôchodkoch. Opozičné poslankyne Simona Petrík a Lucia Plaváková predložili do parlamentu novelu zákona o sociálnom poistení.

Jej cieľom je, aby bezdetné vdovy a vdovci mali nárok na vdovský a vdovecký dôchodok aj po uplynutí dvoch rokov od smrti manžela alebo manželky, ak dovŕšili vek 59 rokov. Štátny rozpočet by to ročne stálo takmer 10 miliónov eur.

Vdovský dôchodok počas aktívneho života

Neexistuje žiaden relevantný dôvod, prečo by vdovec alebo vdova bez detí, nemal alebo nemala mať nárok na vdovský alebo vdovecký dôchodok už počas aktívneho života, kedy trpí stratou partnera či partnerky a príjmu v rodine rovnako ako matka či otec jedného, dvoch alebo viacerých detí,” uvádzajú poslankyne.

V súčasnosti majú nárok na vdovský a vdovecký dôchodok ženy a muži bez dieťaťa len v období dvoch rokov od smrti manžela alebo manželky a následne až po dosiahnutí dôchodkového veku. U vdovca alebo vdovy, ktorý či ktorá sa stará o nezaopatrené dieťa, má na výplatu tohto dôchodku nárok v rozmedzí veku 52 až 57 rokov podľa počtu detí.

Úprava sa dotkne najmä žien

Nová úprava sa pozitívne dotkne najmä žien, keďže práve ony vo väčšine prípadov poberajú vdovský dôchodok. Podľa údajov Sociálnej poisťovne zo septembra 2023 bol počet vyplatených vdovských dôchodkov v tomto mesiaci takmer 300-tisíc, počet vyplatených vdoveckých dôchodkov viac ako 52-tisíc.

Podľa opozičných poslankýň teda existuje oprávnený predpoklad, že aj v rodine bez dieťaťa sa vo vyššej miere stane vdovou práve žena. V kontexte ťažkej ekonomickej situácie, v ktorej sa Slovensko aktuálne nachádza, sa toto opatrenie podľa ich slov javí ako ešte naliehavejšie, keďže táto situácia dostala do ťažkej životnej, finančnej a sociálnej situácie veľké množstvo rodín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia PlavákováSimona Petrík
Firmy a inštitúcie PS Progresívne SlovenskoSociálna poisťovňa