Novú slovenskú daň môže Brusel pozastaviť, ak podľa odborníčky nepríde vláda so zásadnou opravou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie s predsedami opozície
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico a minister financií SR Ladislav Kamenický počas tlačovej besedy po rokovaní predsedu vlády SR, predsedov opozičných strán Progresívne Slovensko (PS), Sloboda a Solidarita (SaS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a predstaviteľov Ministerstva financií (MF) SR o konsolidačnom balíčku na Úrade vlády SR, na ktorom sa SaS nezúčastnila. Bratislava, 24. september 2024. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Nový zákon o dani z finančných transakcií bude účinný od januára 2025 a prvým zdaňovacím obdobím bude apríl.

Zákon síce vychádza z maďarského vzoru z roku 2012, no podľa partnerky BMB Partners Taxand a členky poradného výboru Nemeckej obchodnej komory na Slovensku Renáty Bláhovej ide ešte ďalej a vyvoláva množstvo otázok z pohľadu európskeho práva.

Cezhraničné zúčtovanie

Veľa diskusie vyvoláva fakt, že Slovensko zavádza daň aj na prevody slovenských podnikateľov na účtoch v zahraničných bankách.

V prípade cezhraničného zúčtovania bude zdanenie podľa Bláhovej vyššie ako pri priamych prevodoch cez slovenskú banku, na ktoré sa má vzťahovať limit 40 eur.

Podrobná analýza zákona

Odborníčka upozornila na legislatívnu požiadavku na „samovypočítavanie“ a odvádzanie dane podnikateľmi na mesačnej báze, čo považuje za neprimeranú a diskriminačnú administratívnu záťaž podľa Zmluvy o fungovaní .

Slovenská dcérska firma nemeckého koncernu za nákup v hodnote 10 miliónov eur cez slovenskú banku zaplatí daň 40 eur. No ak sa nákup uskutoční centrálnym spôsobom v Nemecku, daň môže byť až 40-tisíc eur, čo je 1000-krát viac,“ uviedla Bláhová.

Spoločnosť BMB Partners Taxand preto vypracovala podrobnú analýzu zákona z pohľadu medzinárodného daňového práva a poskytla ju zahraničným obchodným komorám členských štátov EÚ na Slovensku s cieľom obrátiť sa na Európsku komisiu.

Bláhová upozorňuje na možné rozpory s princípmi DPH, konkurencieschopnosti európskeho trhu, ako aj s voľným pohybom kapitálu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Renáta Bláhová
Firmy a inštitúcie BMB PartnersEK Európska komisiaEurópska únia