Americký Federálny rezervný systém (Fed) a americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), podľa zdrojov oboznámených s problematikou, prešetrujú kúpu portfólia cenných papierov Silicon Valley Bank (SVB) investičnou bankou Goldman Sachs v tom istom čase, ako Goldman Sachs bola poradcom SVB pri jej neúspešnej snahe o navýšenie kapitálu. SVB krátko potom zbankrotovala.
Podozrivý predaj portfólia SVB
Fed a SEC skúmajú, či investičná divízia Goldman Sachs a jej obchodná divízia navzájom nevhodne nekomunikovali o predaji portfólia SVB, uviedli niektoré zo zdrojov. Informuje o tom denník The Wall Street Journal.
Predstavitelia skrachovanej Silicon Valley Bank čelia skupinovej žalobe, podcenili riziká a investície boli negatívne ovplyvnené
Goldman Sachs sa vyjadrila, že „s viacerými vládnymi inštitúciami spolupracuje a poskytuje im informácie v súvislosti s vyšetrovaním a otázkami súvisiacimi s SVB, vrátane informácií o obchode s SVB zhruba v marci 2023“.
Goldman Sachs zohrávala dôležitú rolu v posledných dňoch SVB. Banku Goldman si totiž SVB najala, aby jej pomohla navýšiť kapitál. Medzitým obchodná divízia banky Goldman kúpila od SVB portfólio dlhových cenných papierov v hodnote 21 miliárd dolárov so zľavou oproti trhovej cene.
Výsledkom je banková kríza
Podľa bankárov a bankových právnikov je okrem obdobia finančného stresu zriedkavé, aby banky simultánne pracovali ako poradcovia pre firmu a ako kupci jej aktív.
Silicon Valley Bank prevezme po krachu peňažný ústav First-Citizens Bank
SVB 8. marca oznámila, že pri predaji dlhových cenných papierov zaúčtovala stratu 1,8 miliardy dolárov a že predáva akcie, aby získala peniaze. Hodnota akcií SVB sa prepadla po tom, ako tento peňažný ústav zverejnil túto stratu a mnohé ďalšie negatívne správy, vrátane toho, že agentúra Moody’s zhoršila jeho rating.
Vkladatelia si rýchlo vyberali svoje peniaze. SVB prevzal americký Federálny úrad pre poistenie vkladov (FDIC) a tým nastala banková kríza, ktorej podľahli aj Signature Bank a First Republic.