Na bankovú ombudsmanku sa obracia čoraz viac ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zmluva podpis dokumenty
Ilustračné foto. pixabay.com

Od vzniku inštitútu bankového ombudsmana, čo bolo pred desiatimi rokmi, sa na kanceláriu obrátilo doposiaľ najviac spotrebiteľov.

Na kanceláriu bankového ombudsmana sa v minulom roku obrátilo 3 181 klientov bánk. V medziročnom porovnaní je to nárast o takmer 35 %. Ako na stredajšej tlačovej konferencii informovala banková ombudsmanka Eva Černá, doposiaľ ide o najvyššie číslo klientov, ktorí sa na inštitút bankového ombudsmana obrátili. Klientom bolo vlani vrátených na poplatkoch či zľavách z úrokovej sadzby podľa Černej takmer 30 tis. eur.
Klienti sa radia ohľadom úverov
Vo viacerých prípadoch nešlo podľa Černej len o zadosťučinenie, na ktoré mali klienti nárok, ale banka podľa nej v snahe o zachovanie korektných vzťahov často urobila ústretové kroky v prospech klienta aj napriek tomu, že nebolo preukázané pochybenie. Otázky smerujúce na bankového ombudsmana sa najčastejšie týkali bezpečnostných zásad pri používaní platobných prostriedkov, poradenstva pri refinancovaní úverov. Bolo to však aj poradenstvo pri problémoch so splácaním úveru a následne s jeho zosplatnením, či vyhlásením dražby. Častým problémom klientov je podľa Černej platobná neschopnosť.

Aj napriek vysokému záujmu o konzultácie zo strany spotrebiteľov sa kancelária bankového ombudsmana stretáva s opakujúcimi sa pochybeniami spotrebiteľov. Tým najčastejším je podľa Černej neinformovanie banky napríklad o zmene adresy alebo životnej situácie či neprevzatie korešpodencie od banky. V prípade neschopnosti splácať svoj záväzok sa klienti často podľa nej spoliehajú, že banka nepristúpi k vymáhaniu pohľadávky. Pri predčasnom splatení úveru si spotrebitelia nevytvorili dostatočnú časovú rezervu potrebnú na zabezpečenie všetkých náležitostí pre splatenie či refinancovanie úveru.
Podnety aj pri poistení úverov
Kancelária zaznamenala zvýšený počet podnetov súvisiacich s poistením platobnej schopnosti splácať úver, ktoré bolo klientovi sprostredkované bankou pri podpise úverovej zmluvy. Klienti namietali poradenstvo o poistnom produkte a následne riešili dôsledky takéhoto poradenstva, na ktoré sa klienti spoľahli. Kancelária riešila taktiež prípady klientov, ktorí nedeklarovali záujem o poistenie a v rámci iných úkonov a iného poradenstva odišli z banky s poistnou zmluvou. Ako doplnila Eva Černá, banky by mali predávať len bankové produkty.

Ako skonštatovala Eva Černá, veľmi ju teší neutíchajúca dôvera spotrebiteľov a je pre ňu a tím právnikov z kancelárie dôležité, aby žiaden z klientov neodchádzal bez pomoci. „Uplynulý rok bol pre našu kanceláriu rekordný. Od vzniku inštitútu bankového ombudsmana nás kontaktovalo doposiaľ najviac spotrebiteľov so žiadosťou o konzultáciu a najvyššia bola aj dosiahnutá materiálna satisfakcia pre klientov. V mnohých prípadoch sa podarilo pre klientov nájsť nové riešenia ich situácie, čo by nebolo možné bez intenzívnej spolupráce s dotknutými bankami a ich nadštandardnému úsiliu vyjsť spotrebiteľovi v ústrety,“ zhodnotila Černá.
Inštitút funguje už desať rokov
Inštitút bankového ombudsmana vznikol v septembri 2007. Za posledných desať rokov sa na inštitút obrátilo takmer 20 tis. ľudí. Celkovo uzavreli a prešetrili viac ako 3 100 oficiálnych podnetov. Banková ombudsmanka však v poslednom desaťroční nevnímala výrazné porušenie zákona v bankách. Skôr sa potýkali s etickým porušením.

Bankový ombudsman je nezávislý orgán zriadený Slovenskou bankovou asociáciou, po vzore nemeckého a poľského bankového ombudsmana a je subjektom alternatívneho riešenie sporov. Jeho úlohou je monitorovanie a vyhodnocovanie podnetov spotrebiteľov a mimosúdne riešenie sporov medzi bankami a ich klientmi.

Kontakty a konzultácie

Adresa: Rajská 15/A, 811 08 Bratislava,
Tel: 02 / 57 205 309
ombudsman@bankovyombudsman.sk
Konzultácie: každú stredu od 9:00 do 17:00

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať