Rast cien potvrdili aj údaje o harmonizovanej inflácii. V júni medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien dosiahla podľa Štatistického úradu SR hodnotu 2,5 percenta.
Ide len o malú zmenu oproti národnej metodike spred pár dní. Tá hovorí o medziročnom raste spotrebiteľských cien na Slovensku o 2,9 percenta. Tempo medziročného rastu sa zrýchlilo tak pri národnej metodike, ako aj pri medzinárodnej metodike.
Na vine sú potraviny
V oboch metodikách ide podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej o najvyššie úrovne od februára 2020, teda ešte z obdobia pred pandémiou. Výraznejší rozdiel medzi infláciou meranou týmito dvoma indexami je spôsobený tým, že medzinárodný index na rozdiel od národného indexu neobsahuje imputované nájomné.
Inflácia pokračuje v raste a ceny tovarov a služieb čaká ďalšie zdražovanie, predpovedajú analytici
Práve táto položka podľa analytičky pritom zahŕňa aj ceny stavebných materiálov, ktoré sa aktuálne výrazne zvyšujú a tlačia tak nahor aj celkovú infláciu podľa nášho národného indexu.
Pod rast inflácie podľa medzinárodného indexu sa výrazne podpísali podľa Glasovej hlavne potraviny. Ich ceny boli v predchádzajúcich mesiacoch síce nižšie ako pred rokom, ale medzimesačne rástli, čo indikovalo aj ich prichádzajúci medziročný rast. Okrem toho sa pod vyššiu medziročnú infláciu podpisovala aj drahšia ropa a zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov.
Ceny tovarov budú ešte rásť
Rast cien postupne zosilňuje už od februára. Ceny tovarov a služieb by mali byť podľa odhadov analytikov medziročne vyššie aj počas nasledujúcich mesiacov. Infláciu budú smerom nahor tlačiť hlavne vyššie ceny benzínu, agrokomodít či potravín. Analytici zrejme prehodnotia súčasný odhad celoročnej inflácie smerom nahor.
Aj keď to bude závisieť od viacerých faktorov, ktoré môžu mieru inflácie v druhej polovici roka ešte ovplyvniť. Ako napríklad dĺžka trvania problémov s čipmi, tretia vlna pandémie a jej sila na Slovensku i vo svete, či miera oživenia dopytu.