Deň daňovej slobody vypočítala Nadácia F. A. Hayeka tento rok na 25. mája. Medziročné zlepšenie je však podľa analytikov nadácie do značnej miery ovplyvnené dynamickým rastom hospodárstva a pozitívnym vývojom na trhu práce, čo sa v prípade krízy môže otočiť.
Ľudia na Slovensku pracujú tento rok na štát o desať dní kratšie ako vlani. Vyplýva to z analýzy verejných výdavkov a daňového a príspevkového zaťaženia na Slovensku pre rok 2018 Nadácie F. A. Hayeka. Deň daňovej slobody tak v roku 2018 pripadá na 25. mája, čo znamená, že daňovníci odpracovali 144 dní, kým splatili svoj tohtoročný účet za chod štátu. Zároveň ide o najskorší termín dňa daňovej slobody od roku 2008, kedy bol zaznamenaný vôbec najlepší výsledok, a to 22. máj.
Výsledok je dočasný
Podľa Tomáša Púchleho z Nadácie F.A. Hayeka je však tohtoročný výsledok do významnej miery dočasný a je s ním spojených viacero otáznikov. Výrazne mu totiž pomohol dynamický rast hospodárstva, ktorý ovplyvnil dva z troch kľúčových faktorov tohtoročného zlepšenia. Prvým faktorom je samotný rast ekonomiky, ktorý je rýchlejší ako verejné výdavky. „Výsledkom je relatívne nižšia miera prerozdeľovania v ekonomike ako vlani,“ uviedol na piatkovej tlačovej konferencii Púchly.
Druhým faktorom súvisiacim s pozitívnym vývojom ekonomiky je zlepšovanie na trhu práce, keď je nezamestnanosť na historicky najnižších úrovniach a niekoľko rokov po sebe významne rastú mzdy. Viac pracujúcich tak platí vyššie odvody a zároveň štát potrebuje menej prostriedkov na krytie deficitu dôchodkového poistenia. Podľa Púchleho aj v tomto prípade však hrozí riziko, že v prípade krízy sa situácia na trhu práce zhorší a štát bude musieť opäť zvyšovať výdavky v sociálnej oblasti. Ako tretí dôvod označili analytici z Nadácie F. A. Hayeka neschopnosť Slovenska čerpať eurofondy.
Skrátenie obdobia platenia daní a príspevkov daňovníkov na štát sa tak podľa analýzy podarilo dosiahnuť napriek tomu, že daňové a odvodové zaťaženie priemerného zamestnanca narástlo. Podľa prepočtov nadácie zostane pracujúcim približne 47 centov z jedného eura, ktoré zamestnávateľ zaplatí za ich prácu. Viac ako polovica tak smeruje na poistné odvody a dane. „Dlhodobo sa tento stav výraznejšie nemení. Od konca krízy však môžeme pozorovať stabilný trend pozvoľného navyšovania celkového daňovo-odvodového bremena,“ uvádza Nadácia F. A. Hayeka.
O výpočte
Nadácia F. A. Hayeka vyhlasuje deň daňovej slobody každoročne od roku 1999. Hlavný výpočet predstavuje podiel konsolidovaných výdavkov verejného sektora na hrubom domácom produkte v danom roku. Toto číslo sa následne premieta na počet dní, ktoré musia ľudia odpracovať, aby takpovediac splatili ročný účet za chod štátu.