Kto je európskou „stromčekovou“ veľmocou? Slovensko sa v obchode s vianočným tovarom nestratí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
vianočný stromček
vianočný stromček Foto: depositphotos.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ak sa Európan rozhodne zakúpiť živý vianočný stromček zo zahraničia, s najväčšou pravdepodobnosťou bude pochádzať z Dánska. Táto severoeurópska krajina, často označovaná ako európska „stromčeková“ veľmoc, zabezpečuje podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka dve tretiny európskych exportov živých vianočných stromčekov. Dánsko, vďaka svojej silnej pozícii na trhu, vedie aj v celkovom vývoze vianočného tovaru na obyvateľa.

Slovensko sa v exportných rebríčkoch v prepočte na obyvateľa umiestňuje vysoko, pokiaľ ide o vianočné položky, ako sú svetlá a ozdoby. Podľa dostupných údajov je Slovensko druhým najväčším európskym exportérom vianočných svetiel a štvrtým najväčším exportérom vianočných ozdôb v prepočte na obyvateľa.

Na stromčeky sa už nechodí do lesa

Napriek tomu, že Slovensko patrí medzi lesnatejšie krajiny Európskej únie, jeho vývozy vianočných stromčekov sú podľa analytika zanedbateľné. V rebríčku podľa počtu obyvateľov sa Slovensko umiestňuje až na 20. mieste z 27 krajín EÚ. Vianočné stromčeky už dávno nie sú záležitosťou návštevy lesa, ale sú bežnou komoditou, ktorá sa umelo pestuje na farmách.

Slovensko, aj napriek tomu, že sa radí medzi významných vývozcov vianočného tovaru, vykazuje jemne deficitnú bilanciu zahraničného obchodu v tejto oblasti. Ročne sa na Slovensko dovezie o 0,2 eura vianočného tovaru na obyvateľa viac, než sa z krajiny vyvezie. Táto skutočnosť zaraďuje Slovensko podľa Koršňáka medzi krajiny Európskej únie s jemne negatívnou bilanciou vianočného obchodu.

Záplava tovarov z Číny

Čínske produkty dominujú v dovozoch typicky vianočného tovaru do krajín Európskej únie. Až 52 % celkového dovozu vianočných ozdôb, svetiel a podobných výrobkov pochádza z Číny. Pri vianočných ozdobách má Čína takmer 57-percentný podiel na dovozoch do EÚ, čo ju podľa analytika stavia na prvé miesto medzi dodávateľmi týchto výrobkov.

Na poli vianočných svetiel je Čína zodpovedná za 48,5 % dovozov. V prípade vianočných stromčekov sa však situácia výrazne líši. Dovozy z Číny sú v tejto kategórii prakticky nemerateľné, pričom európske krajiny preferujú dovoz stromčekov z blízkych krajín. Dánsko je najväčším producentom a vývozcom, avšak Slovensko odoberá najviac stromčekov z Nemecka s 65-percentným podielom.

Na prvý pohľad sa zdá, že Slováci uprednostňujú vianočný tovar z krajín EÚ pred lacnejšími produktmi z Číny. Zastúpenie čínskych dovozov vianočných ozdôb a svetiel v rámci EÚ je totiž podpriemerné. Skutočný predaj čínskeho tovaru na slovenských trhoch však môže byť podľa Koršňáka vyšší, ako naznačujú štatistiky.

Dôvodom môžu byť podľa neho re-exporty z iných krajín EÚ, najčastejšie z Holandska. Holandsko je totiž najväčším predajcom vianočného tovaru na Slovensku s podielom 20 %. Holandsko patrí medzi top tri krajiny, z ktorých sa na Slovensko dováža najviac vianočných svetiel a ozdôb. Hoci Holandsko je významným výrobcom tohto typu tovaru, veľká časť jeho dovozov môže byť formálna re-export z Číny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Koršňák