Krajiny G7 chcú presadiť minimálnu daň pre právnické osoby. Ako to ovplyvní podnikateľov na Slovensku?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
biznis, podnikateľ, účty, dane
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Krajiny patriace do skupiny G7 sa pred niekoľkými dňami dohodli na presadení úpravy, ktorej výsledkom by malo byť zavedenie minimálnej daňovej sadzby pre právnické osoby vo výške 15 percent. Aj keď ide o zásadnú zmenu v oblasti zdaňovania právnických osôb, podľa Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP) by tento krok nemal mať negatívny dopad na daňové zaťaženie slovenských subjektov.

Zároveň by táto úprava mohla podľa komory priniesť dodatočné zdroje do štátneho rozpočtu od nadnárodných spoločností.

„Z globálneho pohľadu má zavedenie takejto dane svoje opodstatnenie a pri úspešnej implementácii môže viesť k vyššiemu daňovému zaťaženiu nadnárodných korporácií vrátane technologických gigantov,“ uviedol v tlačovej správe Peter Pompura zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Dva základné piliere

Ako ďalej uviedol, bude však kľúčové, v akom rozsahu by sa tento režim uplatnil v celosvetovom meradle a či krajiny benefitujúce zo súčasného systému budú ochotné sa určitých výhod vyplývajúcich z rôznych daňových režimov vzdať.

Podľa dostupných informácií je dohoda členov G7 postavená na dvoch základných pilieroch. Prvým je zdanenie globálne pôsobiacich spoločností, ktorých ziskovosť presahuje 10 percent. Takéto spoločnosti by mali časť dane z príjmu platiť aj v krajine, z ktorej získavajú príjem.

Zdaniteľný príjem v “štáte zdroja” by mal predstavovať 20 percent zisku, ktorý presahuje stanovenú základnú ziskovosť vo výške 10 percent. Časť príjmov nadnárodných korporácií by preto mohla byť zdaniteľná aj v krajine, z ktorej tieto príjmy pochádzajú. Druhým pilierom je podľa SKDP zavedenie spomínanej 15-percentnej minimálnej sadzby dane pre právnické osoby.

Slovenský rozpočet by mohol získať

„Z pohľadu Slovenska zavedenie minimálnej 15-percentnej sadzby dane pre právnické osoby negatívne neovplyvní slovenské subjekty, keďže základná sadzba dane z príjmov právnických osôb v SR je 21 percent. Na druhej strane uplatnenie zdanenia na základe “zdroja príjmov” by mohlo pre Slovensko priniesť dodatočné zdroje do štátneho rozpočtu najmä od nadnárodných technologických spoločností,“ dodal Pompura.

SKDP združuje daňových poradcov a udržiava úroveň daňového poradenstva na Slovensku. Slovenská komora daňových poradcov vznikla v roku 1992 a ako daňových poradcov združuje 784 fyzických osôb a 136 právnických osôb. Patrí k členom medzinárodnej Európskej daňovej konfederácie (CFE – Confederation Fiscale Europeenne).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Pompura
Firmy a inštitúcie SKDP Slovenská komora daňových poradcov