Už trinásť rokov ubehlo od vzniku jednej z najznámejších kryptomien Bitcoin. Od tej doby vzniklo viac ako 2 000 druhov týchto digitálnych mien, prostredníctvom ktorých sa dá kúpiť takmer čokoľvek.
Nie je preto prekvapením, že napriek kritike niektorých známych podnikateľov, ako napríklad Billa Gatesa alebo Warrena Buffetta, nemožno kryptomeny ignorovať alebo považovať za trend, ktorý za chvíľu vymizne.
Rozhodol záujem spotrebiteľov
Len v Spojených štátoch poukázal prieskum U.S. Consumer Crypto Survey na to, že takmer polovica, konkrétne 48 percent, Američanov nakúpila v prvej polovici roka 2021 niektorú z kryptomien.
Americkí spotrebitelia majú tak isto rastúci záujem o tom, aby mohli platiť týmito digitálnymi peniazmi aj v bežnom života, čo neuniklo pozornosti kartových firiem.
Úrady v USA zhabali viac ako 3,6 miliardy dolárov, pochádzali z krádeže kryptomien
Príkladom je spoločnosť Mastercard, ktorá v januári 2022 nadviazala podľa informácií Združenia pre bankové karty spoluprácu so startupom Bakkt, ktorého výsledkom by mal byť jednoduchší prístup spotrebiteľov do sveta kryptomien.
Platforma Bakkt bude mať totiž na starosti platformu, na ktorej si klienti Mastercard budú môcť spravovať svoje kryptomeny v digitálnych peňaženkách a zároveň ich predávať či nakupovať.
V praxi to pre firmy ale bežných ľudí napríklad znamenať, že budú môcť používať debetné alebo kreditné kryptomenové karty alebo čerpať v kryptomenách vernostné odmeny.
Kryptomenu naberajú nie len na popularite, ale aj na dôveryhodnosti
Nejedná sa pritom o úplnú novinku, pretože podobné služby ponúka aj platobná spoločnosť Visa, ktorej klienti si môžu peniaze späť z nákupov vyberať vo forme kryptomien.
Podobné výhody zavádzajú aj iné spoločnosti, ktoré sa zaoberajú vydávajúce kreditné karty, napríklad na Slovensku menej známa spoločnosť Gemini či Venmo.
Trh kryptomien zaznamenal výrazný prepad, iba za jeden deň klesla jeho hodnota o 130 miliárd dolárov
Takýto trend môže pritom prispieť k tomu, že ľudia budú viac motivovaní kryptomeny v praxi používať.
„ Pokiaľ sa takéto veľké spoločnosti zapoja do kryptomenových transakcií, môže sa zvýšiť ich používanie ale aj dôveryhodnosť,“ uviedol František Burda, investičný analytik FinGO.sk.
Zároveň to však môže motivovať obchodníkov, aby kryptomeny viac akceptovali. Zapojenie sa takýchto veľkých platobných spoločností ako napríklad Mastercard totiž pre nich bude znamenať väčšiu bezpečnosť.
Veľkí hráči prinesú viac kontroly
Začnú sa totiž viac regulovať a platby sa stanú viac transparentné. „ Myslím si, že to môže byť začiatok konca kryptomien v tej podobe, ako ich poznáme dnes a koniec toho, čo na nich oceňujú ľudia, ktorí s nimi obchodujú,“ upozornil IT odborník Ondrej Macko.
Na rozdiel od súčasnosti sa tak spotrebitelia budú mať na koho obrátiť v prípade ak sa stanú obeťou podvodnej platby, zadajú nesprávne číslo účtu alebo zabudnú svoje prístupové heslo.
Podľa Macka tvoria práve tieto situácie hlavné riziko v oblasti zaobchádzania s kryptomenami. „ Táto mena je čisto virtuálna, tu sa dá ľahko pomýliť,“ uviedol IT odborník.
Najprv Amerika, potom Európa
Slovenskí spotrebitelia si však na tieto výhody ešte počkajú. Mastercard síce ešte nezverejnila detaily spolupráce so spoločnosťou Bakkt, ale už teraz je známe, že jej výhody sa budú zatiaľ týkať amerického trhu.
Sklamanie však nie je úplne na mieste. „Aj v tejto dobe už viete jednoducho prepojiť krypto peňaženku s platobnou kartou a dokonca ňou platiť, alebo si vybrať peniaze z bankomatu,“ uviedol Burda.
Kryptomenám sa totiž stále viac otvárajú veľké firmy, napríklad letecká spoločnosť AirBaltic, a nemecký Burger King. Na Slovensku ich zase akceptuje spoločnosť Alza a podľa Burdu sa dá týmto spôsobom kúpiť aj nehnuteľnosť.