Úrady v USA zhabali viac ako 3,6 miliardy dolárov, pochádzali z krádeže kryptomien

Kryptomena, bitcoin
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Americké ministerstvo spravodlivosti informovalo, že zhabalo viac ako 3,6 miliardy dolárov a zatklo dvojicu z New Yorku, ktorú obvinili zo spiknutia s cieľom preprať miliardy dolárov vo forme kryptomien ukradnutých v roku 2016 prostredníctvom hackerského útoku na virtuálnu burzu.

Zhabaná suma, ktorá je najvyššia v histórii, súvisela s hackerským útokom na burzu Bitfinex pred takmer šiestimi rokmi.

Obvinení použili sofistikovanú techniku

Dvojicu obvinených, 34-ročného občana Ruska a USA Iľju Lichtensteina a jeho 31-ročnú manželku Heather Morganovú, zatkli v utorok v newyorskej štvrti Manhattan. Obvinili ich z toho, že použili rôzne sofistikované techniky, aby preprali ukradnuté kryptomeny a zatajili transakcie.

„Odkaz páchateľom je jasný: Kryptomeny nie sú bezpečné útočisko. Dokážeme a vypátrame peniaze a nezáleží na tom, v akej sú forme,“ uviedla vo vyhlásení Lisa Monacová, námestníčka amerického ministra spravodlivosti.

Samotného útoku sa obvinenie netýka

Dvojica zadržaných však nie je obvinená pre samotný útok na burzu Bitfinex, počas ktorého hacker inicioval viac ako dvetisíc neoprávnených transakcií, ktorými ukradnuté financie poslal do digitálnej peňaženky pod kontrolou Lichtensteina.

(1 EUR = 1,1408 USD)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom