Návrh štátneho rozpočtu ide proti ľuďom, vláda myslí len na svoje záujmy a ťahá Slovensko do priepasti. Uviedli poslanci Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na návrh rozpočtu verejnej správy na budúci rok, ktorý vláda Roberta Fica predstaví na rokovaní tripartity v pondelok.
„Z predloženého návrhu stále nie je celkom jasné, kam má smerovať viac ako jedna miliarda eur, o ktorú si v rámci schváleného balíka na úrovni 2,7 mld. eur zvýši vláda budúci rok svoje príjmy nad rámec potrieb konsolidovania. Ako sa ukazuje, tieto peniaze si vláda vyberie do vankúša od občanov a podnikateľov,“ upozornil predseda KDH Milan Majerský.
Kritika návrhu
Návrh rozpočtu taktiež kritizuje ekonomický expert KDH Jozef Hajko, ktorý poukazuje na nárast všeobecnej pokladničnej správy. V roku 2025 má táto kapitola predstavovať 7,8 miliardy eur, čo je bezmála štvrtina všetkých výdavkov rozpočtu.
„Vláda nemá úmysel šetriť na sebe, ale naďalej zaťažuje obyvateľov,“ dodal Martin Štuk, expert na verejnú správu. Ako ďalšie problémy KDH vidí v krátení prostriedkov pre samosprávy o 170 miliónov eur, ako aj potrebu zvýšiť vládne dotácie pre Sociálnu poisťovňu.
Ministerstvo financií predložilo návrh rozpočtu na roky 2025 až 2027, potrebný bude ďalší konsolidačný balíček
KDH vyjadruje obavu z možného zásahu vlády na úspory občanov v druhom dôchodkovom pilieri, čo považuje za neprijateľné. Majerský tiež vyjadruje skepticizmus voči schopnosti vlády efektívne čerpať eurofondy a upozorňuje na potrebu systematických prorastových opatrení.
„Rozvoj ekonomickej aktivity je kľúčový pre riešenie finančných problémov Slovenska,” tvrdí predseda KDH.
Zvýšenie rozpočtu pre ministerstvo obrany
Hnutie SLOVENSKO kritizuje zvýšenie rozpočtu pre rezort obrany pod vedením Roberta Kaliňáka o 32 %, čo znamená nárast z 2,1 na 2,8 miliardy eur. Poslanec hnutia a člen finančného výboru Július Jakab preto vyzýva súčasnú vládu, aby znížila DPH späť a vrátila občanom navýšenie 700 miliónov eur.
Schodok verejných financií by mal po ohlásených opatreniach klesnúť, NBS však poukazuje na riziká v iných oblastiach
Exminister zdravotníctva Marek Krajčí upozornil na rozpor medzi zvýšeným rozpočtom pre zdravotníctvo, ktorý napriek tomu uberá plat zamestnancom.
„Čo sa deje s peniazmi, ktoré vláda nalieva do zdravotníctva, keď sociálny štandard zdravotníkom pri rekordnom rozpočte v zdravotníctve znižujú?“ opýtal sa na záver Krajčí.