- aktualizované 12:19
Poštová banka od októbra znižuje poplatok za vedenie bežného účtu. Banka pokračuje vo svojej modernizácii a pre rastúce náklady začala na začiatku roka s hromadným prepúšťaním a taktiež musela nastaviť viacero úsporných opatrení. Týkalo sa to aj úpravy poplatkov voči klientom, niektoré jej služby zdraželi. Keďže nákladová situácia banky sa vyvíja podľa generálneho riaditeľa Poštovej banky Andreja Zaťka dobre, znižuje mesačný poplatok za vedenie bežného účtu zo sumy 5,90 eura mesačne na päť eur.
Banka sa na možnú prichádzajúcu krízu zodpovedne pripravovala podľa jej vyjadrení od minulého roka. Ekonomické ukazovatele totiž naznačovali, že ekonomické ochladenie môže zasiahnuť Slovensko už na jeseň minulého roka. Nikto však podľa Zaťka nepočítal s príchodom koronakrízy a už vôbec nie v rozsahu, v akom zasiahla celý svet vrátane Slovenska, podnikateľského sektoru a bankového trhu nevynímajúc. Všeobecný rast nákladov sa podľa Zaťka vždy ťažko vysvetľuje. „Nie vždy sa dá vykryť úsporami nákladov či mzdových nákladov a už vôbec nie zastavením investície do rozvoja. Ale v žiadnom prípade neplatí vzorec, že banky všetky svoje náklady vždy prenesú na klienta,“ hovorí Zaťko.
Hromadné zlacňovanie nehrozí
Z viacerých strán sú banky kritizované za to, že keď už im štát zrušil bankový odvod, mali by znížiť svoje poplatky. Riaditeľ Finančného kompasu Maroš Ovčarik si však nemyslí, že banky začnú hromadne znižovať svoje poplatky. Mnohé zmeny sa podľa neho týkali poplatkov za služby, ktoré ľudia vykonávajú priamo v pobočkách.
„Tento trend podľa mňa bude pokračovať. To znamená, že banky budú cez poplatkovú politiku ľudí viac motivovať k využívaniu internetbankingu a platobných kariet. Nevylučujem však, že niektoré poplatky pôjdu aj dole pre konkurenčný boj. Ako napríklad súčasný krok Poštovej banky,“ povedal Ovčarik.
Úspora je podľa prieskumu vítaná
Nepriaznivo sa vyvíjajúcu ekonomickú situáciu Slováci pociťujú už teraz a každú možnú úsporu vítajú. Až 16 percent z nich totiž hovorí, že sa ich pandémia z finančnej stránky negatívne dotkla a majú problém s platením účtov. Tridsaťštyri percent z oslovených očakáva, že následky koronakrízy ešte len pocítia a budú mať problémy s úhradou bežných výdavkov. Viac ako polovica našincov chce kvôli týmto obavám čiastočne alebo veľmi obmedziť svoju spotrebu. Priemerne mesačnú útratu plánujú znížiť najmä v reštauráciách a baroch, za voľnočasové aktivity, cestovanie, ale nižšie sumy chcú utrácať aj v obchodoch s oblečením, spotrebným tovarom a elektronikou.