Obavy z nárastu cien potravín a energií má takmer 90 percent Slovákov. Iba dve percentá Slovákov uvádzajú, že inflácia nemá na nich vplyv. Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti Intrum, ktorého sa na Slovensku zúčastnilo tisíc respondentov.
Hlboký pesimizmus
Drvivá väčšina domácností udáva negatívny dopad inflácie na ich domáce financie. „Dokonca aj tí spotrebitelia, ktorých sa napríklad pandémia COVID-19 relatívne nedotkla, dnes vplyv vysokej inflácie pociťujú tiež. Je prirodzené, že po dlhých rokoch nízkej inflácie a uvoľnenej menovej politiky spôsobil prudký nárast cien a rastúce úrokové sadzby u spotrebiteľov hlboký pesimizmus, pokiaľ ide o budúcnosť,“ uviedol výkonný riaditeľ Intrum Slovakia Martin Musil.
Kúpiť teraz a zaplatiť neskôr
Mladší spotrebitelia pociťujú osobitný vplyv na svoj spoločenský život a na pokrytie rastúcich nákladov častejšie využívajú možnosť „kúpiť teraz a zaplatiť neskôr“. Je to podľa vyjadrení spoločnosti znepokojujúci trend, ktorý by v ich budúcnosti mohol viesť k vážnym problémom s dlhmi.
„Značná väčšina respondentov očakáva, že vysoká inflácia bude pretrvávať roky. To naznačuje malú vieru v schopnosť našich vládnych predstaviteľov dostať ceny pod kontrolu. Cenové šoky budú mať, prirodzene, výrazný vplyv na štruktúru výdavkov spotrebiteľov, pričom sa zvýši riziko nesplácania účtov s nižšou prioritou. Zároveň musia podnikatelia počítať s tlakom na zvyšovanie miezd zo strany zamestnancov,“ dodáva Musil.