Firmy si v daňovom priznaní odpočítali dvojnásobok výdavkov na výskum a vývoj, ušetrili milióny eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dane, financie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V daňových priznaniach podaných do 31. marca 2021 si superodpočet za rok 2020 uplatnilo 140 subjektov v celkovom objeme takmer 38 mil. eur. Na dani z príjmov tak ušetrili 8 mil. eur. Tieto závery vyplynuli spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau z prvého zoznamu subjektov zverejnenom 30. júna 2021.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Priebežné výsledky sa doplnia ešte o daňové priznania odložené do konca júna a septembra. Ako ďalej vyplýva z analýzy, napriek 200-percentnej sadzbe superodočet za rok 2020 zatiaľ nedosiahol ani úroveň z roku 2017 pri 25-percentnej sadzbe.

Prvé odpočítanie dvojnásobku nákladov

Vďaka ďalšiemu zvýšeniu sadzby superodpočtu zo 150 % na 200 % si firmy v daňových priznaniach za minulý rok mali možnosť prvýkrát zo svojho výsledného daňového základu odpočítať dvojnásobok všetkých svojich nákladov, ktoré na výskum a vývoj v roku 2020 vynaložili.

Viac o téme: Koronavírus

Odpočet mohli ešte navýšiť o 100 % kladného rozdielu medzi priemerom úhrnu výdavkov vynaložených v dvoch bezprostredne predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach. To všetko za predpokladu, že na tieto projekty nevyužívali dotačné prostriedky z iného domáceho alebo európskeho verejného zdroja.

Priemerná výška superodpočtu zaostáva

Analýza je pre neštandardný režim počas pandémie prioritne zameraná na hodnotenie priebežných výsledkov roka 2020 v porovnaní s finálnymi výsledkami predchádzajúcich rokov.

Doteraz preukázané čerpanie superodpočtu za rok 2020 napriek rastu jeho sadzby až na 200 % vynaložených výdavkov predstavuje len necelú tretinu hodnoty, uplatnenej v daňových priznaniach za celé zdaňovacie obdobie 2018 alebo 2019 a porovnateľnú hodnotu so superodpočtom čerpaným za zdaňovacie obdobie 2017 pri 25-percentnej sadzbe.

„Priemerná výška superodpočtu na subjekt zatiaľ výrazne zaostáva za priemernou výškou z roku 2018, keď sadzba superodpočtu bola 100 % a je tiež o 50 tis. nižšia ako v roku 2019 pri 150-percentnej sadzbe,“ hodnotí finančná analytička CRIF SK Jana Šnircová.

Koronakríza môže za pokles ziskov 

Priebežné výsledky z prvého zverejneného zoznamu subjektov čerpajúcich superodpočet v roku 2020 zatiaľ podľa Šnircovej nepresvedčili, že ponuka 200-percentej sadzby superodpočtu stačí na povzbudenie súkromných investícií do výskumu a vývoja. Najmä, ak sa nestretne s priaznivými ekonomickými podmienkami.

Vývoj čerpania superodpočtu po doplnení druhého a tretieho zoznamu za rok 2020 je podľa nej ťažko predvídateľný, ale sú opodstatnené obavy, že v pandemickom roku 2020 nedosiahne napriek zvýšenej sadzbe celkový objem superodpočtu hodnotu z roku 2019.

„Koronakríza totiž spôsobuje reálny nedostatok zdrojov na financovanie výskumu a vývoja, ale aj pokles ziskov firiem, ktorý obmedzuje a v prípade vzniku daňovej straty až znemožňuje následné uplatnenie si vynaložených výdavkov ako daňovej úľavy,“ dopĺňa Šnircová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Šnircová
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit Bureau