Pretrvávajúci nedostatok kvalifikovaných pracovníkov núti firmy nielen zvyšovať mzdy, ale aj rozširovať poskytované benefity. Rast miezd v minulom roku potvrdilo viac ako 80 % a plošné posilnenie benefitov takmer 40 % spoločností.
V tomto roku očakáva zvýšenie miezd dokonca 89 % zamestnávateľov, no zamestnanci naprieč všetkými generáciami udávajú za kľúčové aj poskytovanie finančných benefitov. Vyplynulo to z najnovšieho prieskumu personálnej agentúry Grafton Recruitment.
„V rámci našich prieskumov sledujeme ponuku benefitov – či už finančných alebo nefinančných, ako je flexibilný pracovný čas či home office, už takmer 10 rokov. A za celé toto obdobie sa poradie preferencií zamestnancov v princípe nezmenilo. Na prvom mieste sú stále finančné benefity, nasleduje voľno a dovolenka navyše,“ uviedla marketingová riaditeľka Grafton Recruitment a Gi Group Jitka Kouba.
Finančné benefity
Čoraz viac sa do popredia dostávajú rozličné finančné benefity.
„Rozličné odmeny či bonusy sú dnes žiadané u všetkých zamestnancov bez rozdielu, či už pracujú v kanceláriách alebo výrobných závodoch. Práve finančné benefity teda hrajú významnú úlohu pri rozhodovaní o prijatí novej pracovnej ponuky a stávajú sa aj mimoriadne dôležitým nástrojom na udržanie zamestnancov,“ zdôraznila Kouba.
Ženy na Slovensku si ťažšie vytvoria finančnú rezervu, nižšie zárobky sa prejavujú aj na výške dôchodkov
Žiaľ, stále platí, že ponuka benefitov od zamestnávateľov sa väčšinou líši od preferencií a záujmu zamestnancov, a to pri všetkých sledovaných odboroch.
Žiadané benefity
Najvýraznejší rozdiel medzi tým, čo by zamestnanci uvítali, a tým, čo im zamestnávateľ poskytuje, je práve v oblasti finančných benefitov, medzi žiadané patrí dorovnávanie mzdy pri pracovnej neschopnosti a 13. či 14. mzda, ale aj príspevok na dovolenku a vianočné či iné odmeny.
Slovenské domácnosti v tomto roku šetria viac, podľa analytika to môže negatívne vplývať na rast HDP
„Ako jediné sa z tohto všeobecného hodnotenia vymykajú firemné akcie, kde sa ponuka väčšinou stretáva s dopytom. Pre zamestnávateľov nie sú až tak finančne náročné a na strane zamestnancov sú vítané, záujem je o ne najmä medzi pracovníkmi z oblasti financií a IT, kde tento benefit víta 85, respektíve 75 %. Dôvodom môže byť ich častá práca z domu, preto je benefit vo forme stretnutia sa s kolegami zrejme vítanou zmenou,“ vysvetlila odborníčka z personálnej agentúry.
Zdravotné voľno
Aktuálny prieskum ukázal tiež to, že s trendom vytvárania rovnováhy medzi osobným a pracovným životom má čoraz viac pracujúcich záujem napríklad o dlhšiu dovolenku či iné platené voľno, ale aj o nadštandardnú lekársku starostlivosť.
„I keď zmeny v preferenciách zamestnancov nie sú veľké, istý posun tu predsa len vidno. Napríklad u pracovníkov z radov bielych golierov pribudlo tento rok medzi päť najžiadanejších benefitov zdravotné voľno,“ doplnila Kouba.
Nové formy benefitov
Potenciál zaujať však majú aj nové benefity.
„Ak sa totiž v ponuke benefitov objaví nejaká novinka, napríklad platené voľno, dorovnanie mzdy o výšku inflácie či programy zahŕňajúce starostlivosť o zdravie, záujem zamestnancov o ňu vzrastie. To otvára pre zamestnávateľov nové možnosti pri hľadaní ďalších foriem benefitov,“ uzatvára marketingová riaditeľka personálnej agentúry Grafton.
Napätie na trhu práce dáva priestor na rast miezd, súťaž o zamestnancov bude silná
Do prieskumu sa zapojilo 798 respondentov z celej Slovenskej republiky. Išlo o ľudí v ekonomicky produktívnom veku, vo väčšine prípadov o zamestnancov na plný úväzok. Zastúpení však boli aj pracovníci na skrátený úväzok. Prieskum prebiehal formou online dotazníka.
Personálna agentúra Grafton Slovakia vznikla v roku 2004, v súčasnosti pôsobí v Bratislave, Nitre, Košiciach, Prešove a Žiline. Je súčasťou Gi Group Holding.