Pred troma desaťročiami si investori prvýkrát mohli na burze okrem akcií kúpiť tzv. burzovo obchodovaný fond, teda exchange traded fund (ETF).
Ako ďalej informovala investičná platforma Portu, tento typ fondov priniesla v januári 1993 americká investičná spoločnosť State Street.
Fond kopíroval index S&P 500 a označili ho symbolom SPY, ktorý nesie dodnes. Obchoduje sa na newyorskej burze a jeho celý názov je SPDR S&P 500 ETF trust.
Komodity aj kryptomeny
Ak niekto do tohto fondu vložil peniaze hneď pri jeho spustení, investícia mu do dnešných dní vyniesla podľa Portu vyše 750 %. V súčasnosti spravuje približne 370 miliárd dolárov a je z tohto pohľadu podľa Portu najväčším ETF na svete.
Zároveň je aj najviac obchodovaným, keďže denne sa zobchoduje objem presahujúci 30 miliárd dolárov. Dnes už ETF fondy umožňujú investovať nielen do S&P 500, ale aj do produktov kopírujúcich akciové indexy. Rovnako tak existujú ETF zamerané na dlhopisy, komodity alebo aj kryptomeny.
„Do budúcnosti sa očakáva, že objem peňazí, ktoré investori do ETF vkladajú, naďalej porastie. V súčasnosti burzovo obchodované fondy spravujú majetok s hodnotou presahujúcou 9 biliónov dolárov,“ uvádza firma Portu.
Významný míľnik v roku 2019
V roku 2002 bolo týchto fondov vyše 100, v súčasnosti si investori môžu vybrať z viac ako 11-tisíc ETF. Rok 2003 bol prvým, kedy v USA čistý prílev peňazí do ETF prekonal prílev peňazí do podielových fondov.
Ďalší významný míľnik bol dosiahnutý v roku 2019, kedy podľa údajov Bloombergu prekonali ETF podielové fondy v hodnote spravovaného majetku.
Podľa firmy Portu dôvodom popularity ETF je najmä ich spojenie s pasívnym investovaním. Pasívne spravované fondy si účtujú nižšie poplatky než aktívne fondy, pretože šetria peniaze za správu a analytický výskum.
Pasívne investovanie tiež obmedzuje chyby ľudského rozhodovania a emócií, ktoré väčšinou vedú k horším výkonom.