Stresové testovanie Európskej centrálnej banky ukázalo, že náhle zvýšenie úrokov by podporilo čisté úrokové výnosy, ale ECB varovala, že mnohé banky majú svoje modely správania sa vkladateľov založené na skúsenostiach z obdobia poklesu úrokov.
Hypotetické náhle zvýšenie úrokov Európskou centrálnou bankou (ECB) o dva percentuálne body by zvýšilo čisté úrokové výnosy bánk v tomto roku o 4,1 percenta a v budúcom roku o 10,5 percenta. ECB však zároveň upozornila, že mnohé banky sa spoliehajú na otázne modely pri predpovedaní správania sa klientov, ktorí majú v bankách vklady. Tieto modely sú väčšinou založené na období po roku 2008, čo znamená, že vychádzajú iba zo skúseností z rokov, keď úrokové sadzby klesali. ECB to uviedla v správe o stresovom testovaní, ktorého výsledky zverejnila v pondelok. ECB pritom konštatovala, že banky zapojí do diskusie o ich modeloch.
Bankový dohľad zo strany ECB je oddelený od menovej politiky banky, čiže stresové testovanie nie je signálom o budúcej politike ECB v oblasti úrokov. V súčasnosti banka uvažuje o postupnej redukcii svojho programu stimulov v priebehu budúceho roka. Banka nakupuje dlhopisy v hodnote 60 mld. eur mesačne v snahe udržiavať úrokové sadzby na trhu na nízkej úrovni. ECB sa pritom vyjadrila, že neplánuje zvýšiť svoju hlavnú úrokovú sadzbu z nulovej úrovne, kým neukončí nákupy dlhopisov. To znamená, že úroky neplánuje zvýšiť prinajmenšom do začiatku roku 2019.