Súčasná vláda na čele s premiérom Robertom Ficom nie je ľavicová, je sociálne populistická a využíva nástroje typické pre krajnú pravicu. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol bývalý minister financií Ivan Mikloš.
Hrozia nám problémy
Súčasný kabinet tvorený stranami Smer-SD, Hlas-SD a SNS prišiel podľa neho k moci v neľahkej fiškálnej situácii. Mikloš upozorňuje najmä na riziká spojené s verejnými výdavkami.
>>> Celý video rozhovor s Ivanom Miklošom
Mikloš: Súčasná vláda robí populistické kroky, ktoré vedú k neudržateľným verejným financiám (rozhovor)
„Do budúcna nám hrozia obrovské problémy. Budeme mať nižší ekonomický rast, budeme menej konkurencieschopní, budeme mať horšie a menej udržateľné verejné financie, budeme viac peňazí musieť vynakladať na sanovanie verejného dlhu,“ zhodnotil.
Nedostatočné konsolidačné opatrenia
Opatrenia na konsolidáciu považuje za nedostatočné. Ako zdôraznil, konsoliduje sa málo a zároveň kroky, ktoré už boli prijaté síce zvyšujú príjmy, ale spôsobom, ktorý nie je dobrý z hľadiska konkurencieschopnosti našej ekonomiky.
„Zhoda medzi veľkou väčšinou ekonómov je, že verejné financie majú byť zdravé a udržateľné, že deficity v dobrých časoch nemajú existovať, majú byť prebytky, že keď treba konsolidovať, tak to treba urobiť čo najrýchlejšie a že ideálne je znižovať verejné výdavky,“ skonštatoval bývalý minister financií.
Ak sa to nedá len verejnými výdavkami, musia sa zvyšovať aj verejné príjmy, avšak malo by sa to týkať iba takých daní, ktoré neohrozujú ekonomický rast. A tými sú najmä nepriame, spotrebné a majetkové dane.
Budúcnosť nevyzerá optimisticky
Aktuálna vláda však podľa Mikloša nejde týmto smerom. „Stav je taký, že keď vládne štvrtýkrát vláda, ktorá už trikrát vládla zle, tak predpoklad, že teraz bude vládnuť zásadne inak, je asi dosť naivný,“ načrtol. Do budúcna sa preto príliš optimisticky nepozerá, v najbližších rokoch podľa neho Slovensko zásadná zmena k lepšiemu nečaká.
„Navyše je tu ešte problém, že ak budú ďalej pokračovať vo vládnutí tým spôsobom, akým vládnu, napätie vo verejných financiách, môže byť také, že každý, kto príde po nich, bude mať na výber z dvoch možností. Buď urobí poriadok, a teda prijme veľmi ťažké a zároveň nepopulárne opatrenia, ktoré ich môžu politicky ohroziť, alebo bude pokračovať v tomto spôsobe a nevyhnutne nasmeruje krajinu na default,“ uzavrel.